Açığa Alınan Memurlara Maaş Ödeniyor Mu?

Açığa almak kelimesi son birkaç günde gündemde olan en önemli kelimelerden bir tanesi haline geldi.  Devlet memurlarına açığa alma eylemi uygulandıktan sonra gün içerisinde gerekli soruşturmanın başlatılması şarttır. Görevden açığa alma nedeni eğer bir disiplin suçuna istinaden yapılıyorsa soruşturma ve görevden uzaklaştırma en çok  aylık süre zarfında devam edebilmektedir.

Açığa alınan,görevinden uzaklaştırılan,görevi ile ilgili olsun yada olmasın herhangi bir suçtan dolayı göz altına alınan devlet memurlarına bu süre zarfı içerisinde almakta olduğu maaşın 2/3’lük tutarı ödenebilmektedir. Bu memurlar kanunun öngördüğü tüm sosyal haklardan yararlanmaya devam etmektedirler. Örneğin memurlara yapılan aile yardımı veya çocuk zammı gibi haklar tam tutar olarak maaşın yansıtılırken,Özel hizmet tazminatı, Mülki idare tazminatı, Ek çalışma ücreti,Lojman tazminatı,Ücret, Tazminat gibi ödemelerin 2/3’lük tutarı maaşa eklenmektedir. Açığa alınan memurların soruşturması bitmesi ve aklanmaları sonucunda görevlerin geri dönüş sağlandığında açığa alma süreci içerisinde maaşından kesilen 1/3’lük tutar faizleri ile birlikte açığa alınan ve görevine aklanarak geri dönmüş olan memura geri ödenmektedir.

15 temmuz 2016 tarihinde Ülkemize yapılan darbe girişimi nedeni ile binlerce devlet kurumunda bulunan devlet memurları görevlerinden uzaklaştırılarak açığa alınmışlardır. Açığa alınmak halk arasında yanlış yorumlanmakta olup açığa alınmış olan devlet memurlarının memurlukları tamamen bitmiş olarak düşünülmektedir. Bu bilgi doğru bir bilgi değildir. İlgili memurun açığa alınma eylemi uygulandıktan sonra en az 10 gün içerisinde başlaması şart olan soruşturması sonucunda suçsuz olduğu kanıtlanabilir ve görevi başına geri dönüşü sağlanabilir. Bu neden ile açığa alınmış olan her memur için işini tamamen kaybettiğini söyleyemeyiz. Bunu söyleyebilmek için ilgili memurun yapılan soruçturma sonucunda suçlu bulunması ve bir daha işinin başına dönemeyerek iş yerinde geçirdiği süre zarfı boyunca ayrılırken almakla yükümlü olduğu tazminat bedelini bile alamayarak görevinden ayrılması gerekmektedir. Açığa alınan memurlar hakkında yapılan soruşturma sonuçlanmadan yargısız infaz yapmak oldukça hatalı bir davranış şeklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir