Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcı Alımı Başvuruları

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan personel alımları adalet bakanlığının resmi sitesinde 2016 yılında adliye bünyesinde çalıştırılmak üzere 145 personel alımı yapılacağı şeklinde belirtilmiştir. Kamu Personeli Seçme Sınavına göre yapılacak olan personel alımları bakanlık,mühendis,mimar,şoför ve hizmetli,çocuk ağır ceza ve çocuk aile mahkemelerinde çalıştırılmak üzere psikolog,pedagog personeli alanlarında gerçekleştirilecektir. İlgili başvurular 27 Temmuz 2016-10 Ağustos 2016 tarihleri arasında orta öğretim ve ön lisans mezunları için 2016 yılı Kamu Personeli seçme sınavı(B grubu) puan türüne göre en yüksek puanı alan kişiden başlanarak sıralama yaparak eleman alımları gerçekleştirilecektir.

adalet bakanlığı hakim ve savcı alımı başvuruları

adalet bakanlığı hakim ve savcı alımı başvuruları

Adalet Bakanlığına alınacak olan eleman kadroları arasına 3 bin adet hakim ve savcının da olacağı  bilgisi verilmiştir. 11 Ekim-20 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak olan Hakim ve Savcı alımı başvurularının ardından yapılacak olan yazılı sınavın Ankara ilinde iki oturum şeklinde yapılacak olması planlanmaktadır. 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yapılan darbe girişimi sonrası görevlerinden uzaklaştırılan ve yapılan soruşturmalar sonucunda çoğunun tutuklanması sonucunda görevlerinden ayrılan savcı ve hakimlerin yerlerini şimdi başvuru yapmakta olan adaylar dolduracaklardır. Bakanlık tarafından ilk yapılan duyuruda 1200 hakim ve savcı alımı yapılacağı bilgisi verilmiş olsa dahi internet ortamında bugün yer alan açıklamada alınacak olan hakim ve savcı sayısının 3 bin kişiye çıkarılmış olduğu bilgisi alınmıştır.

Yapılacak olan hakim ve savcı alımlarına ait yazılı olan sınav ve sözlü mülakat ile 2000 kişi idari yargı hakim ve savcı adayı,200 kişi idari yargı hakim adayı,700 kişi adli yargı hakim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden idari yargı hakim ve savcı adayı alımı yapılacaktır. İlgili sınav Ölçme,seçme ve yerleştirme (ÖSYM) tarafından 24 Aralık 2016 cumartesi günü Ankara ilinde iki oturum  şeklinde yapılacaktır. Bu sınavlar sonucunda alınacak olan hakim ve savcılar yeni görevlerine başlayacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir