Alternatif Tıbba Daha Çok Önem Verilmeli !

Son yılların popüler tedavi yöntemlerinden biri olan alternatif tıp yani doğal tedavi yöntemi biraz daha fazla önemsenmeli bana göre. Çünkü doğanın bize verdiği nimetlerden sonuna kadar faydalanmasını bilmeliyiz. Doğanın bize sunduğu en eşsiz güzelliklerinden biri de kendimizi doğal yöntemlerle tedavi edebilmemiz.

Genellikle cilt bakımı ve saç bakımı kürlerinde doğal ürünleri seçmeme rağmen evde kendimde çeşitli rahatsızlıklarıma bir şeyler yapabiliyorum. Mesela öksürmeye başladığımda bal ve zencefil karıştırıp tükettiğimde inanılmaz derecede iyi geliyor. Bunun dışında sağlık açısından her gün televizyon ve yazılı basında çeşitli bitki kürleri reçeteleri veriliyor. Bunları da deneme yanılma yöntemiyle uyguluyorum.

Ben her ne kadar doğadan faydalanmaya çalışsam da çevremde tabi ki buna karşı gelenlerde var. Doğa hangi bitkinin neye iyi geleceğini şekliyle zaten bizlere sunuyor. Örneğin yıllarca konuşuldu ceviz beyine iyi geliyor diye. Bunda haklılık payı var çünkü ceviz görüntü olarak bir insan beynine benziyor. Doğal olarak da beyin hücrelerine ve yapısına iyi geldiği savunuluyor. Ya da sarımsak mesela daha çok saça iyi geldiği söylenir. Taze sarımsağı düşündüğümüzde gerçekten saplarının saçı andırdığı görürüz. Tamamen doğanın bizlere işareti.

Kimyasal kozmetik ürünlerinin yerine doğada bulunan şifalı bitkiler kullanılabilir. Alerjiye sebep olan birçok temizlik malzemesi yerine yine kendimizin yapacağı bitkisel deterjanlar yapılabilir. Herhangi bir rahatsızlıkta tedaviye ek olarak bitkilerinde tedavi edici özelliği tercih edilebilir. Aslında alternatif tıbbın insanlara sunduğu birçok yarar sağlayan olanakları var.

Alternatif tıp öyle hafife alınacak bir alan değil. Sonuçta her şeyin kaynağı doğa ve bunu iyi değerlenmeli insanoğlu. Doğanın bize sunduğu her türlü nimete sahip çıkmalıyız. Biraz daha doğal yaşamaya önem vermeliyiz.

Son zamanlarda ülkemizde alternatif tıp ile ilgilenen uzman sayısı arttı. Doğal yöntemleri tercih etmemizi özellikle belirten uzmanlar doğanın her şeye cevap verdiğini ve etkilerinin olduğunu söylüyorlar. Nitekim de kendim bizzat bunları deneyerek bu fırsatlardan faydalanıyorum. Alternatif tıbba daha fazla önem vererek doğal bir yaşam tarzı edinebiliriz. Sonuçta kullandığımız ya da tükettiğimiz her şey yine doğadan elde ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir