Araç Alımında Özürlü Engelli İndirimi Hesaplama

Sosyal devlet politikalarının desteklemesi gereken sınıflardan biri de engelliler olmak ile beraber ülkemizde de bu konu ile alakalı olarak pek çok farklı proje ve çalışma gerçekleştirilmektedir. En çok dikkat çeken ve rağbet gören uygulamalardan biri de engellilere yönelik olarak indirimli araba sistemidir. Bu kapsamda belli başlı şartlara sahip olan engelli vatandaşların kendilerine uygun bir şekilde indirimli araba alma imkanları bulunmakta ve bu olanaktan faydalanıp faydalanamayacaklarına ya da ne şekilde faydalanacaklarına dair detayları araç alımında özürlü engelli indirimi hesaplama sistemi dahilinde uygulama imkanı bulunmaktadır.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Bu aşamada bilinmesi gereken detaylardan bazıları ise şunlardır;

http://www.kyk.gen.tr/engelliler-icin-arac-alim-islemleri/

  1. Engelli vatandaşların diledikleri aracı alma gibi bir imkanları bulunmamakta, tercih edeceği araçların sıfır kilometre ve 1400 motor gücüne sahip olması gerekmektedir.
  2. Söz konusu olan bu niteliklere sahip araçları alırken uygulanacak olan indirimi hesaplama aşamasında her bir araç için aynı standart yöntemi uygulamak mümkün olmamaktadır. Çünkü model ya da fiyata göre bu sistem farklılık göstermektedir.
  3. Bahsi geçen bu sistem dahilinde size uygulanacak olan ilk indirim Katma Değer Vergisi yani kısa adı ile KDV indirimi olacaktır. Bu aşamada alacağınız fiyat üzerinden yüzde on beş gibi bir fiyat düşüşü sağlanacaktır.
  4. Yapılacak olan indirimlerin bir diğeri ise Özel Tüketim Vergisi indirimi olmaktadır. Kısa adı ile ÖTV olan bu verginin payı da alacağınız aracın fiyatından düşecektir. Genel çerçevede bu indirim oranı ise yüzde yirmi altı seviyelerinde olacaktır.

Söz konusu olan bu bilgiler ışığında engelli bir vatandaşın gerekli olan sağlık raporunu ibraz etme şartı ile araç alırken normal şartlarda ödenmekte olan vergilerin hepsinden muaf olduğu gözlenmektedir. Mevzu bahis olan  bu vergiler ise araç alımlarında  son derece yüksek payları olan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) olmaktadır. Bunların tümünden muaf olan engelli vatandaşların toplamda elde ettikleri indirim oranı ise yüzde otuz ile yüzde otuz iki civarlarında seyretmektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir