ARGE Girişimcilik Programları

Diğer yandan, yine bu dönemde, ArGe ile ilgili kanun ve mevzuattaki geliştirmeler çok olumlu diye düşünüyoruz. Gerçi daha geliştirilmesi gereken şeyler var ama bunların zaman içinde gelişmesi beklemeli. Savunma sanayinde de önemli bir yaklaşım var. Bir süredir alım yaparken ‘off-set’ denilen yöntemi uyguluyorlar. Yani ben malını alırım ama sen de ihtiyacın olan malların bir kısmını Türkiye’den alacaksın diyorlar. Hep konuşulan, devlet teşvik verirdi konusunda da hükümetin büyük bir çabası ve desteği oldu. 
YAKIN GELECEK FARKI OLACAK Bunlar devlet tarafı. Öte yandan, başta GSM firmanın olmak üzere TEB gibi bankalar ve Özyiğil gibi üniversiteler de girişimciliği destekleyen programlar yapıyorlar. Bu ülkedeki kültürün değişmesi açısından çok faydalı.

Başta da dediğim gibi sonuçlarını önümüzdeki yıllarda görüyor olacağız. Ama en önemlisi gençler. ‘Y kuşağı’ dediğimiz bu gençler arasından ilginç projeler çıkıyor. Bugün temizleyici, tamirci, araba bulmak, bozuk yollan görmek gibi akla hayale gelmeyen ama çok yararlı projeler var. Yetmez diyenler için belirtelim. firewall teknolojisi geliştirip 20 ülkeye satan firmalarımız ya da 3D yaza geliştiren gençlerimiz var. Bunlar bir bülümünün parçaları, devletin bu konudaki farkındalığa Y nesli gençler, internetin getirdiği olanaklar, firmaların destekleri. Bugünden yarına değil ama yakın gelecekte, bu gelişmelerin meyvelerini yemeğe başlayacağız.

YÜZDE l’E DAYANDI Türkiye Istatistik Kurumu, perşembe günü 2013 yılına ait ArGe rakamlarını açıkladı. Rakamlar heyecan verici. Yıllarca “bizde Ar-Ge yok ki” dedikden sonra bakıyoruz, son 5-6 yılda ülkemizde müthiş bir atılım başladı. 2013 rakamı son 10 yılda Ar-Ge harcamaları oranının ikiye ye katladığı ortaya koyuyor. Bu da çok anlamlı…

Ar-Ge araştırmasında önemli hususlara da göz atalım. Ülkedeki Ar-Ge harcamalaRInın yüzde 473’ini özel sektör, yüzde 42.1’ini akademik dünya, yüzde 10,4’ünü ise kamu gerçEkleştirmiş. Ar-Ge’nin finansmanın’ ise yüzde 26.6 kamu, yüzde 20.4 üniversiteler yüzde 48.9 özel sektör sağlamış kalanını ise diğer kaynaklar getirmiş.
Ar-Ge’de ‘Tam Zaman Eşdeğeri’ (IZE) cinsinden çalışan sayısı ise 2013 için 112 bin 969 kişi olmuş. Bu rakam önceki yıla göre yüzde 73 anlamına geliyor. Çalışanların yüzde 51.7’si ticari kesimde, yüzde 37.7’si yüksek öğretimde. yüzde 10.6’sı ise kamuda yer almış. En fazla Ar-Gc personeli yüzde 22.2 olarak Istanbul’da istihdam edilirken. tüm Ar-Ge çalışanlarının yüzde 30.3’a kadın olarak tespit edilmiş. Ar-Ge hareamalan-nın yüzde Ise bilgisayar programalığı alanında yapılmış. Yeterli mi? Tabii ki değil. Bu rakamları daha yakan taşımalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir