Banka İdari Takip Sorgulama

Ülkemizin finans kurumları arasında bulunan bankalar tarafından bireylere yada ticari işletmelere pazarlanarak  satılan ürünler neticesinde ilgili ürünlere olan geri ödemelerin düzenli olarak yapılması  oldukça özen gösterilmesi gerekli olan bir konudur. Aksi takdirde ödemelerde gözüken düzensiz ödemeler süre geldikçe ilgili  birey yada işletme banka tarafından idari takip sürecine yönlendirilmektedir. Yani ilgili ürünlere yapılan ödemeler banka aracılığı ile sürekli olarak kontrol edilmeli ödeme aksaklıkları 90 günü aştığı takdirde ürün sahibi olan hamil direk olarak kanuni işlemler uygulanmak kaydı ile hukuk müşavirliğine devir edilmektedir.

İdari takibin ilk aşamasında ödeme düzensizlikleri tespit edilen birey yada işletme 90 günü aşım sonucunda noter aracılığı ile tebligat gönderilerek ödemesini yapması sağlanmaktadır. 30 gün içerisinde ödemesini gerçekleştirmediği durumda borçluya icra takibi yapılmaması öncesinde banka aracılığı ile takip aşaması idari takip olarak adlandırılmaktadır. İdari takip aşamasında en önemli nokta artık ürüne ait ödemelere temerrüt faizinin günlük olarak işlemesi durumudur.

Böylece borçluya ait ödeme her geçen gün fazlalaşmaktadır. Gönderilen ihtar mektubu karşılığında borçlu belirli bir ödeme yapma hususunda banka ile anlaşırsa ilgili plana istinaden ürün ödemelerinde kolaylık sağlanarak ilgili ürün borcunun kapatılması sağlanmaktadır.

Borçlunun idari takip kapsamına girip girmediği bankalar tarafından ilgili sisteme  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarası girildikten sonra kredi kayıt bürosu tarafından kayıt edilmiş bilgiler eşiliğinde bireye yada işletmeye ait herhangi bir bankada idari takip olup olmadığı rahatlıkla sorgulanabilmektedir. Genellikle kırmızı renk olarak görülmekte olan takipler borçlunun bankalardan  uzun bir süre ürün kullanmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

İlgili idari takip borçları bankalar aracılığı ile sorgulama yapılabildiği gibi internet ortamı üzerinden kkb.com.tr veya Findeks üzerinden de cuzi bir miktar  ücret karşılığında da sorgulanabilmektedir. Böylelikle borçlu bireyler sıklıkla sorgulama yaparak genel kredi notu durumu hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabilmekte,bankalardan herhangi bir ürün talebi olacağı sırada kredi notu değerine göre ilgili talebi gerçekleştirmeye karar verebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir