BANKAYA TAZMİNAT DAVASI AÇMA SÜRECİ NASIL İŞLER?

Bankalar yaşam içerisinde sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz yerlerden biridir. Nakit ihtiyaçlarımızda ya da sahip olduğumuz nakdi saklamak ve değerlendirmek istediğimizde başvuracağımız ilk yerler arasında olmaktadırlar ve varlıklarının gerekliliği tartışılmazdır.

Ancak bazı durumlarda banklarla ilgili sıktılar doğabilir ve haksızlığa uğradığımızı düşünebiliriz. Bunun gibi durumlardan biri 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arsında gerçekleşmiştir. Bu tarihler arasında on iki banka kartel uygulaması yaparak kendilerine yönelik tazminat davası açma sürecine sebep olmuştur. Haksız kazanç sağlayan bu uygulama Türk Rekabet Kurulu tarafından tespit edilmiş ve bu tarihlerde bankalardan hizmet alan müşterilere tazminat davası açma hakkı doğmuştur.  Kartel uygulaması yaparak haksız kazanç sağlayan söz konusu bu bankalar ise;

 1. HSBC Bank,
 2. Finans Bank,
 3. Denizbank,
 4. Akbank,
 5. ING Bank,
 6. Türkiye Ekonomi Bankası,
 7. Halkbank,
 8. Garanti Bankası,
 9. Ziraat Bankası,
 10. Yapı Kredi Bankası,
 11. Vakıfbank ve
 12. İş Bankası’dır.

 

Söz konusu tarihler arasında bu on iki banka sundukları mevduat,  kredi ve kredi kartı hizmetlerinde kartel oluşturdukları Türk Rekabet Kurulu tarafından tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında söz konusu bu bankaların mevduat hizmetlerinden faydalananlar, bu bankalardan kredi alanlar ya da bu bankaların kredi kartını kullanan kişilere yönelik tazminat davası açma hakkı doğmuştur.  Bu dava hakkını kullanacaklar arasında; tüketiciler, tacirler ve kamu kuruluşları bulunmaktadır.

 

Davanın açılma ve işleyiş süreci ise şu şekildedir;

 

 1. Zararımızı tam olarak hesaplayamadığımız için mutlaka “belirsiz alacak davası” başlığı altında söz konusu süreci mahkemeye intikal ettirmeliyiz,
 2. Meşakkatli bir dava süreci takip edileceği için bir avukattan yardım olmak bize büyük kolaylık sağlayacaktır,
 3. Tüketiciler tarafından açılacak davalar, Tüketici Mahkemeleri’nde işlem görmekte,
 4. Tacirler tarafından açılacak davalar, Ticaret Mahkemeleri’nde işlem görmekte,
 5. Kamu kurumları tarafından açılacak davalar ise Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde işlem görmektedir.
 6. Davanın zaman aşımı süresi hizmet alan ve bankalar arasında kurulan sözleşme itibarı ile on yıl olarak hesaplanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir