Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir? Bireysel emeklilik iptali  Garanti, Akbank, Halkbank, Ziraat, İş Bankası ve diğer bankalar ile Anadolu hayat bireysel emeklilik iptali..Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES hem bankalar hem de bağımsız sigorta kuruluşları tarafından uygulanabilmektedir. Bu sisteme yatırılan paralar ile birlikte devlet katkısı almanız da mümkün olmaktadır. Her ay yatırılan tutarın üzerine devlet desteği olarak yüzde yirmi beş katkı yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine yatırılan miktarlar, en alt limit veya en üst limit olarak verilebilmektedir. Bu limitlerin belirlenmesi tamamen müşterilerin isteğine bağlıdır.

Bireysel emeklilik sisteminde yatırılacak ola en alt tutar 115 TL’dir. Bunun yanı sıra her ay otomatik ödeme talimatı vererek bireysel emeklilik sisteminin bulunduğu bankaya ödemelerinizi yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verildiğinde bankalar hesabınızdan herhangi bir kesinti yapmamaktadır. Bireysel emeklilik sisteminden istediğiniz zaman ayrılma ve bu üyeliğinizi iptal ettirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için emeklilik sisteminizin olduğu bankaya bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Ancak emeklilikten ayrılırken, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar emeklilik iptalinde yapılan kesintilerdir.

BES bireysel emeklilik sistemi

BES bireysel emeklilik sistemi

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemine yapılan devlet katkısı değişikliği ile birlikte bireysel emekliliği iptal etme durumunda yapılan kesintilerde de birtakım değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikler belirli kesintiler olarak yapılmaktadır. Yani emeklilik iptal etmeden önce bu kesintileri göz önünde bulundurmanız ve zararlarınızı düşünmeniz gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik İptalinde Yapılacak Kesintiler

Emeklilik iptalinde yapılacak olan kesintiler ise şunlardır;

Stopaj Kesintisi

Bu kesintide bireysel emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15 kesinti yapılmaktadır. Bunun yanında 10 yılı doldurmuş ancak emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10 olarak yapılır. Ek olarak belirlenen faiz oranında stopaj kesintisi yapılır.

Giriş Aidatı Kesintisi

Bu kesintide sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı oranında işlem yapılır. Yani bireysel emeklilikten 3 yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’i kesilir. Ayrıca 3 ile 6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘si ve 6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçmeden kesinti yapılabilmektedir. Buna ek olarak bireysel emeklilik sisteminde 10 yılını dolduranlardan ise giriş aidatı kesintisi yapılmamaktadır.

Devlet Katkısı Kesintisi

Burada, 3 ile 6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız ve bu durumda %85 oranında kesinti yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir