Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır

Farzı misal bankadan kredi çektin ödeyemedin, yada senetle eşya aldın parasını ödeyemedin ne  olacak. Ne olacağı var mı sürekli arayıp borcunu öde diye taciz edecekler ödemedin mi işte yasal sürecin başlatılma zamanı gelmiş durumda. Siz siz olun bu sürece girmeden anlaşıp borcunuzu ödeme yoluna gidin yoksa 1000.- liralık borcunuz olur mu sana 5000.- lira Yok faizdi Yok avukatlık ücretiydi derken ana para kuş kadar kalır sizde kafanızı duvarlara vurursunuz.

Benden söylemesi dost olarak uyarayımda sizi.
Ödeyemediniz ve geldi evinize haciz, tabi bir yerde bordrolu olarak çalışıyorsanız direk maaşınıza haciz işlemini gerçekleştirirler sanırsam maaşınızın 1/4 ü oranında kesintiniz olur. Borç bitene kadarda faiz işletmeye devam ederler siz bu aşamada yine alacaklı yada avukatıyla anlaşma yoluna gidip faizi durdurun, yoksa çok para ödemeniz gerekebilir.

Dini imanı yok bu alacaklıların hele borcunuz bankaysa Allah kurtarsın ne diyelim ?
Bir maaşınız yoksa evinize gelirler ama buradan bir şey çıkmayacağını da bilirler. Haciz işlemi için geldiklerinde haciz memuru dışında kimseyi eve alma zorunluluğunuz yok. Aklınızın bir kenarına not edin çünkü lazım olabilir. Evde altın vs. Gibi para edecek şeyleriniz varsa maalesef bunlara el koyabiliyorlar, zaruri ihtiyaçlarınıza el koyamazlar bunlara beyaz eşyalarda dahil.

Eğer evde eşyanızdan iki takım olanı varsa. İyi olanı yazıyorlar. Tüm bu işlemlerin sonunda yine size yediemin olarak teslim ediyorlar. Buldunuz buluşturdunuz parayı diyelim, alacaklının yada avukatın hesabına yatırıyorsanız parayı, alacaklı yada avukat ilgili icra müdürlüğüne gidip borcun ödendiğini ve dosyanın kapatılmasını talep etmesi üzerine dosya kapatılır.

Yok ben öyle yapmam gidip icra müdürlüğüne kendim yatırırım diyorsanız dosya borcunun tamamını hesaplatıp parayı ilgili hesaba yatırdıktan sonra yine icra müdürlüğüne gidip dosyanıza dekontunuzu ekletiyorsunuz. Bu daha kolay ve garanti bir yöntem gibi görünse de icra müdürlüğüne gittiğinizde borcunuz dışında ödemeniz gereken farklı harç vb. Şeylerde çıkar bu harçları da ödemeyi kabul ediyorsanız dosyanız tamamen kapanır.

Dosyanın kapanması için bu harçların ödenmesi şarttır. En güzeli avukatın yada alacaklının hesabına yatırıp dekontu elimizde saklamak. Avukat dosya üzerinde bir işlem yapmazsa zamanla o dosya arşive iner. Ama kapanır mı hayır E-devletten bakıldığında dosya hala açık görünür. Tercih sizin harçları ödeyip dosyayı kapattırmak. Yada borcu ödeyip gerisine karışmamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir