Boşanmalarda Nafaka Nasıl Belirlenir?

Boşanmalarda nafaka nasıl belirlenir? Tabi ki nafakanın nasıl belirleneceği yasalarla belirlenmiştir. Bu konuyla ilgili yasalar şöyledir;

Madde 174: Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda para ödemesini isteyebilir.

Madde 175: Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Nafaka tespitinde standart bir usul yoktur. Şahısların mali durumu polis tarafından araştırılır. Ancak taraflar karşı tarafın doğru bilgileri vermediğini düşünürse, mahkeme maaş bordrosu getirilmesini isteyebilir. Nafaka belirlenirken kişilerin ekonomik durumları ve kusur oranları önem göstermektedir.

Kişilerin yalnızca kendi gelirleri ve mal varlıkları dikkate alınır. Fakat mahkemeler gerçek maaşlarını ve mal varlıklarını tetkiklerle ortaya çıkarır ve ona göre bir nafaka bağlarlar. Mahkemelere yanlış bilgileri de vermek kanunen suçtur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir