dernek nasıl kurulur

Ülkemizde pek çok statüde dernek bulunuyor ve bu derneklerinde onlarca hatta yüzlerce üyesi var. Eskiden beri dernekler hep varlığını koruyorlar. Aklınıza gelebilecek her şey ile ilgili bir dernek bulunabilir. İsterseniz siz bile dernek kurabilirsiniz. Öyle ki; son 10 yıl içinde dernek kuruluşlarında %45’lik bir artış söz konusu. O kadar çok dernek var ki; derneklere üye olan kişi sayısı da neredeyse 8 milyona yaklaştı. Peki, Dernek nasıl kurulur?

Dernek kurmak için öncelikle Mülki İdare Amirliği’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruyu yaptıktan sonra sizden istenen bazı evrakları tamamlamanız gerekiyor. İşte Dernek kurmak için gerekli belgeler:

2 adet dernek tüzüğü örneği

yazışma alacak kişilerin tam listesi

kurucu üyelerin nüfus cüzdanı fotokopileri

2 adet kuruluş bildirim belgesi

meskenlerin dernek merkezi olması halinde 1 adet karar örneği

kurucu üye veya üyelerin tüzel kişilik olması halinde sicil gazetesi ve

yabancı uyruklular için ikamet belgesi gerekmektedir.

Bu istenen evraklar tamamlandıktan sonra bağlı bulunan Mülki İdare Amirliği‘ne gidilerek evraklar teslim edilir. Bu sayede resmen başvuru yapılmış olur. Ancak, dernek kurmak için evrakları tamamlamak yeterli değildir. Dernek kurmak isteyenler, suç teşkil eden ve belirlenen çerçevenin dışında kalan fiilleri gerçekleştirmek için dernek kuramazlar. Bunun dşında, bütün dernekler Mülki İdare Amirliği’ne bağlı olduğu için oraya bildirilen tüzük doğrultusunda hareket edebilirler. Son olarak kurulacak olan derneğe isim, soyisim,logo bayrak,flama,arma veya bir parti adı verilmesi de yasaktır. Buna göre FİİL EHLİYETİNE SAHİP GERÇEK KİŞİLER VEYA TÜZEL KİŞİLER DERNEK KURMA HAKKINA SAHİPTİRLER.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir