DEVLETİN KONUT YARDIMI NASIL OLACAK?

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu konut alacaklara devlet tarafından destek verileceği müjdesi vermişti. Bu açıklamadan sonra ayrıntılar merak edilmeye başlandı. Gelecek yıllarda ev sahibi olmayı planlayanlar haberi yakından takip ediyorlar. Devlet vereceği destekle birlikte vatandaşları ev almaya teşvik etmiş bulunuyor.

Konut desteğinden ilk kez ev sahibi olacaklar faydalanabilecek. Destekten faydalanmak isteyenlerin bankada bir hesap açarak burada en az 3 yıl tasarruf yapmaları gerekiyor. Konut yardımından kanun yürürlüğe girdikten itibaren bankada 3 yıl süreyle para biriktirdikten sonra yararlanabiliyorsunuz. Bankaya yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında devlet yüzde 15’ini verecek. Ancak siz birikim yapmaya başladıktan 3 yıl sonra para yardımı almak isterseniz devlet yüzde 10, 4 yıl sonra almak isterseniz yüzde 12’lik bir destek verecek.

Destekten ikinci, üçüncü evi almak isteyenler ya da daha önce ev almış kişiler yararlanamayacak. Kanun henüz yürürlüğe girmediği için tam olarak en fazla ne kadar devlet yardımı alınacak, hangi tip konutlar için veya pahalı konutlar için de teşvik olacak mı sorularının yanıtları bilinmiyor. Ancak  inşaat patronlarının da ortak görüşü amacın tasarruf olduğu ve dar gelirlinin daha kolay ev sahibi olacağı yönünde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir