DİNDAR HÜKÜMET MİLLİ PİYANGO NEDEN KALDIRMAZ

Aşırı dindar olan hükümetlerde faizler ve alkol gibi bazı şeyler yasak olduğu gibi, şans oyunları da pek hoş görülmemektedir. Çünkü milli piyongo gibi oyunlar kumar olarak düşünülmektedir. Bu tür şans oyunlarından kazanılan paraların haram olduğu düşünülmesi nedeni ile karşı çıkılmaktadır. Bakıldığı zaman aşırı dindar ülkelerin şans oyunları gibi  faaliyetleri yasaktır. Bu nedenle şans oyunları yoktur. Hatta din adamları bakımından bu tür şans oyunları ile ilgili  fetvaları vardır. Bu tür kumar oyunlarından kazanılan paralar kesinlikle hayır işlerinde kullanılması geçersiz sayılacağı söylemektedir. Özellikle bu tür hükümetler de yasaklanmasının diğer en önemli nedenlerden biriside, aile bütünlüğünün bozulmasına neden olarak düşünülmesidir.

Yani kumar ile para kaybeden insanların çocuklarının rızkını harcanmasının günah olduğu düşünülmesi de, yasaklanmasının diğer en önemli nedenidir. Hatta yasa dışı yapılan bazı şans oyunlarının, bu tür hükümetler tarafından cezaları da mevcuttur. Bakıldığı zaman sadece şans oyunları değil, daha birçok yasakları içeren bu ülkelerde tamamen dinsel olarak yasaklar mevcuttur. Bizim ülkemizde de yasak olmamasına rağmen birçok kişinin de şans oyunları oynamadıklarını biliyoruz.

Özellikle bizimde din adamlarımızın şans oyunları ile ilgili birçok açıklamaları da mevcuttur. Bu tür şans oyunlarından kazanılan paraların haram olduğu söylenmektedir. Ülkemizde şans oyunları oynayan insanlarımız çoktur ama bunun haram olduğunu düşünen insanlarımız da vardır. Bu düşüncede olan kişiler oynamamaktadır. İslam dininde haksız yere kazanılan,emek harcamadan kazanılan  paralar haram kılınmıştır.

Milli Piyango da da hiçbir emek olmadan kazanıldığı için aslında haram kılınmıştır. Bu konudaki düşünce tamamen bizim ülkemizde insanların kendi hür iradelerine bırakılmıştır. Ülkemizde şans oyunlarından para kazanan insanlarında da hayatlarında yapılan  araştırmalar sonucunda, çok ilginç bilgiler edinilmiştir. Birçoğuna yaramadığı, hayatlarında güzelliklerin değil, kötü olayların olduğu gözlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir