E Devlet BAĞ-KUR Sorgulama

Teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça uzun sürelerde halledebileceğimiz pek çok işlemi artık bilgisayar başında ve internet sayesinde oldukça kısa sürelerde halledebilme imkanı bulmaktayız.  Özellikle kamu kurumunda yapmamız gereken bir iş ya da bahsi geçen yerlerden almamız gereken bir evrak ya da bilginin söz konusu olduğu durumlarda bu durum bizim için oldukça zor olmakla beraber çok büyük zaman ve iş gücü kayıplarına da sebebiyet vermekte bizimle beraber kamu kurumu çalışanları da oldukça büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların temek sebebi ise kamu kurumlarında yapılması gereken işlerin çoğunluğu ve bu konuda yaşanmakta olan yoğunluk olmaktadır.

Bu konu ile alakalı olarak geliştirilmiş olan e devlet uygulaması sayesinde hemen hemen her resmi kuruma ait işlemlerimizi interaktif ortamdan halledebilmekte ve hatta gerekli olan evrakları dahi adı geçen bu sistem sayesinde temin edebilme olanağına da sahip olabilmekteyiz.  Bilgisayarımız fa bulunan tarayıcımızın adres çubuğu bölümüne www.turkiye.gov.tr adresini girerek ya da sahip olduğumuz akıllı cep telefonlarımıza e devlet uygulamasını indirerek söz konusu bu kolaylıklardan faydalanabilmemiz mümkün olabilmektedir.

Giriş yöntemleri anlatılan söz konusu bu e devlet uygulamasına erişim esnasında kullanacağımız kullanıcı adı hali hazır da sahip olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramızdır. Bizden istenilen şifre ise herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir tutar karşılığın da temin edebileceğimiz e devlet şifremizdir. Belirtildiği gibi PTT şubeleri aracılığı ile edindiğimiz e devlet şifremiz ile söz konusu uygulamaya giriş yaptığımız da BAĞ-KUR ile alakalı bilgileri sorgulamak için ekranda bulunan kurum listesi bölümüne tıklamak suretiyle söz konusu uygulama da bize hizmet olanağı sunan tüm kurumların isimlerine ulaşabilmekteyiz. Sonraki aşamada ise bu kurum listesi içerisinden Sosyal güvenlik Kurumu nu seçmek sureti ile de adı verilen bu kurumun e devlet sistemi üzerinden verdiği hizmetlerin tam listesine ulaşabilmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmet olanakları arasından BAĞ-KUR ile alakalı olan ve bize gerekli bilgiyi de saylayacak olan istediğimiz bölüme tıklamak suretiyle gerekli sorgulamayı yapabilme olanağına sahip olmaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir