Emekliye Faizsiz Üç Maaş Avans Yılbaşından Önce

Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilerimizin yaşam standartlarını yükseltmek ve maddi sıkıntılarına devlet eliyle çözüm bulmak adına çeşitli projeler ve çalışmalar gerçekleştirmektedirler. Bu çalışmalar arasında son dönemde hız kazanan ve sağlayacağı faydalar ile dikkatleri üzerine çeken projelerden biri de üç maaş oranında faizsiz avans projesidir.

Bu çalışma tamamlandığında isteyen her emekli üç maaş tutarında parayı faizsiz alabilecekler. Ödeme konusunda ise yine emeklilere büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Faizsiz verilen bu avansın ödemesinin otuz altı taksite kadar alınması planlanmaktadır. Proje durumundaki bu çalışmanın son aşamasında olduğu Çalışma Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan aktarılan son bilgiler arasındadır.

Söz konusu projenin detaylarına gelince; ihtiyaç durumunda emekli şahıs bir aylık maaşının üç katı tutarında avans alma hakkına sahip olabilecektir.  Sonrasında ise alınan bu avans her ay belli bir tutarda ve faiz alınmaksızın maaşından kesilerek geri ödemesi sağlanacaktır. Geri ödeme süreci otuz altı aya kadar yayılarak taksit taksit alınacaktır.

Emekliye Maaşının 3 Katı Faizsiz Avans

Bu büyük kolaylık için başvuru mercii ise Sosyal Güvenlik Kurumu olacak ve ihtiyaç durumunda emekli kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı başvuruda bulunarak maaşının üç katı kadar avans isteyebilecektir.  Ödemesi ise emeklinin talebine göre on iki ay, yirmi dört ay veya otuz altı aya kadar bölünebilecek ve düzenlenebilecektir.

Bu çalışmayla emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, acil nakit ihtiyacı durumunda fayda sağlanılması ve bankalardan başka alternatifler de sunulması hedeflenmektedir. Yine bankaların faizli kredi sistemiyle sıkıntı çeken emeklilere biraz olsun soluk alma fırsatı tanınmaya çalışılacaktır. Bir nevi faizsiz ihtiyaç kredisi olarak da nitelendirilebilecek bu proje gerçekten emekliler için büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu ortak projesi şu anda son aşamasında olmakla birlikte sisteme getireceği maliyet de hesaplandıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onayına sunulacağı elde edilen bilgiler arasındadır.  Meclisteki tüm partilerin bu projeye sıcak bakıyor olması kolayca kabul edilebileceği konusunda ipuçları vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir