Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Devlet doğuştan veya daha sonradan oluşan engeller için, engelli vatandaşları vergilerin bir kısmından muaf tutarak ya da engel düzeyinde indirim yaparak hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bu vergilere KDV ve ÖTV’de dahildir. Yani engelli olan vatandaşlar, eğer engelli raporuna sahiplerse diledikleri aracı çok uygun fiyatlara alabilmektedirler.

Engellilerin Araç Alabilmek İçin Sahip Olması Gereken Şartlar Nelerdir?

  • Alınmak istenilen araç ikinci el olmamalıdır. 0 km olmayan araçlar için herhangi bir indirim yapılmamaktadır.
  • Kişi aracı kullanabilmek için H sınıfı ehliyet almak mecburiyetindedir.
  • Aynı zamanda raporunda “Özel donanımlı araç kullanabilir.” İbaresi bulunmalıdır.
  • Eğer engel %90 üzerindeyse, aracı bir başkası kullanabilir. Fakat %90’ın altındaki engel durumunda aracı başkasının kullanmasının yasal cezası vardır.
  • Alabileceğiniz motorun en yüksek kuvveti 1.4 olmalıdır. Daha yüksek motorlu araçlara müsaade edilmemektedir.
  • Aldığınız aracı 5 yıl boyunca satmamanız gerekir. Bu nedenle iyi düşünülmeli.

Bu şartlar dahilinde satın alınan araçlar için engelli araç indirimi uygulanmaktadır.

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli vatandaşlara her vergide indirim uygulanmaktadır. Aynı zamanda uygulanacak vergi engel raporuna göre farklılık göstermektedir. Örneğin %90’ın üstünde bir engelli raporunda vergi uygulaması yoktur. Yani eğer %90 oranında bir engel varsa tüm vergilerden muaf tutulursunuz. Diğer durumlarda vergi düzeyi de farklılık gösterir. Fakat bunun düzeyi değişmektedir. İnternet siteleri üzerinde bunları hesaplayabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Genel bir bilgi vermemiz gerekirse, kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

  • KDV’de normal vatandaşlar %18 oranında bir vergiden sorumlularken, engelli vatandaşlar %15 oranında vergiden sorumlu olurlar.
  • ÖTV’de normal vatandaşlar %45 oranında bir vergiden sorumlularken, engelli vatandaşlar %26 oranında vergiden sorumludurlar.

Yani KDV ve ÖTV indirimlerinde toplamda % 33 gibi bir oranda indirimden faydalanılır. Bu indirim araca göre de değişiklik gösterir; firmaya görede. Aracı hangi firmadan alacağınızda bu noktada çok önemlidir. Yani firmadan firmaya da indirim farkı vardır. Bu nedenle araç almayı düşünüyorsanız ve indirim almanıza yetecek kadar engel raporunuz varsa, böyle bir durumda birkaç firma gezmeniz en makul fiyatı bulmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir