engelliler için araç alım işlemleri

Araç almayı düşünen engelli vatandaşlarımız için hazırladığımız yazımızda engelliler için araç alım işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer engelli iseniz ve araç almak istiyorsanız bu yazı dizimizi dikkatlice okuyunuz.Çünkü olması gereken herşeyi önceden bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Engelliyseniz ve araç almaya karar verdiyseniz öncelikle ÖTV ve MTV’den muaf olduğunuzu bilmelisiniz. Sonrasında ise; alacağınız aracın hacmi 1600 cc‘yi geçmemelidir. Diğer husular ise şu şekildedir:

Aldığınız aracı 5 yıl satışa çıkaramazsınız. Eğer bir takım sebeplerden dolayı satmak istiyorsanız da ÖTV ve MTV’yi ödemeniz gerekmektedir.

Alınan aracı sadece 1.ve 2. derece yakınlar kullanabilir.

Aracınızı seçtikten ve bu kuralları dikkate aldıktan sonra aracı alacağınız bayi size vekalet örneği verecek ve siz bu örneği herhangi bir noterden yeniden yazdırıyorsunuz. Yani bu şekilde bayiye işin takibi için vekalet vermiş oluyorsunuz. Sonrasında bayinin sizden istediği hastane heyeti tarafından verilen sağlık raporunu bayiye veriyorsunuz. Bu aşamadan sonra ise bayi sizin ona verdiğiniz vekalet ile işlemleri bitiriyor. İşlemler tamamlandıktan sonra ise aracınızı gidip teslim alıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir