Findık içi ve Fındık Kabuğu Fiyatları

Özellikle Karadeniz yöresine özgü oldukça önemli bir gelir kaynağı olan fındık çoğu çiftçinin ekmek parasıdır. Yetiştirilmesi oldukça meşakkatli bir süreç olan fındık için gübreleme,tırpan gibi işlemlerin eksiksiz bir biçimde yılın belirli zamanlarında yapılması gerekmektedir. Böylelikle verimliliği artmakta olan fındık piyasa değeri bakımından da altın misali her yeni gün değer değiştirmektedir. Piyasada gün be gün değişiklik göstermekte olan fındık fiyatları neticesinde ilgili iş ile geçim sağlayanlar günlük takip ettikleri değerlerin en yüksek tutarda olduğu an ellerinde bulunan fındığı bu işi resmi anlamda yapmakta olan tüccarlara satarak paralarını kazanabilmektedirler.

Öneri: http://www.gunlukfindikfiyatlari.org/findik-ici-satislari-nasil-gidiyor/

Değişkenlik gösteren fındık fiyatları kabuklu ve iç fındık olarak ayrılmakta değerleri ve fiyatları bu şekilde farklılaşmakta,aynı zamanda bulundukları illere gore de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Örneğin Çarşamba da 10,20-TL den açılmakta olan fındık piyasası Ordu da 10.50-TL den açılmaktadır. Bu fiyat farklılığı  yetiştirilen yerdeki ürünün niteliklerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle her geçen yıl dahada yükselmekte olan fiyatlar don,sel gibi bazı afet durumlarından dolayı kimi zaman düşüşe geçebilmektedir.

Ülkemizde 2015 yılı içerisinde yer alan don olayı neticesinde oldukça düşüş göstermekte olan fındık fiyatları 2016 yılı içerisinde giderek artış göstermektedir. Açılışı 20 lerden yapmakta olan fındık içi şimdilerde ise oldukça yükseliş göstererek 100-TL tutarlı  rakamları görmektedir. Üreticiden oldukça cuzi rakamlar ile alınmakta olan kabuklu fındık işlenmesi yapıldıktan sonra tezgahlarda el yakıyor. Iç fındık olarak bilinmekte olan ürünün satış fiyatı kuruyemişçilerde neredeyse  kilo bazında 50-TL  ile 100-TL arasında bir rakam ile satışa sunulmakta. Ancak üreticiden kabuklu halde maximum 15-TL ye satın alım işlemi gerçekleştirilmekte.

Kabuklu fındık halinde satılan ancak yapılan işlemler neticesinde birbirinden ayrılmakta olan fındıklar iç fındık ve fındık kabuğu şeklinde ayrıştırılmaktadır. Özellikle sobalı olarak kullanılmakta olan evlerde yakmak adına odun kömür alanında faaliyet göstermekte olan işletmelere satışı sunulan fındık kabuğu oradanda tüketicinin satışına sunulmaktadır.

Genellikle şu an piyasada 1 ton fındık kabuğu 350-TL olarak satışa sunulmaktadır. Yanıcı özelliği bakımından özellikle sobaya atılmakta olan odun ve kömürü tutuşturmakta oldukça kullanışlıdır. Yine muhteşem bir kar aracı haline gelmekte olan fındık kabuğunu üreticinden oldukça ucuza mal eden tüccarlar fabrikalarda işlettikten sonra üreticiye ciddi bir kar ekleyerek satışa sunmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir