GBT Bakma, GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT, Genel Bilgi Toplama manasına gelmektedir. Genel Bilgi Toplama her vatandaşın devlet tarafından suç sayılan davranışlarının kaydının tutulduğu bir sistemdir. Yani bir nevi suç kaydı diyebiliriz. GBT sorgulaması yapıldığında, TC Kimlik numarası girilen vatandaşın Adli Sicil Kaydı dökümü bir diğer adıyla Sabıka Kaydı alınmış olur. Yani devlet tarafından suç olarak kabul edilen bir davranışı uygulayan ve bundan ötürü ceza alan kişinin GBTsinde bu suç kayıtlı bulunmaktadır. Bu suç kaydını herhangi bir Emniyet Müdürlüğü silemez. Suç kaydının silinmesi için kişinin mahkemeye başvurması gerekmektedir. Sizlerde çevirmelerde ya da olağanüstü durumlarda polisler tarafından GBT sorgulamasına maruz kalmışsınızdır. Peki, GBT kaydımıza biz evlerimizde bakabilir miyiz?

GENEL BİLGİ TOPLAMA SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

GBT herhangi bir işe girerken dahi elinizde bulundurmanız gereken bir belgedir. İş başvurunuzda muhakkak bu belgeyi sizden isteyeceklerdir. Bu belgeyi ikamet ettiğiniz yere en yakın adliyeden alabilirsiniz. Fakat adliyenin yoğunluğuna girmek istemezseniz ya da zaman kaybetmek istemiyorum diyorsanız e-Devlet şifreniz aracılığıyla da bu belgeyi alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bütün davalarınız, devletteki başvurunuz e-Devlet sisteminde kayıtlı tutuluyor ve bu sistem vatandaşın erişimine de açık. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakındaki PTT ye giderek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. e-Devlet resmi web sitesine girin. TC Kimlik numaranızı ve PTT’den aldığınız şifre ile giriş yapabilirsiniz. Unutmayın ki PTT’den aldığınız bu şifre geçicidir. Her zaman kullanamazsınız. Bu sebeple ilk olarak şifrenizi değiştirin. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra sistemdeki ara sekmesine “Adli Sicil Kaydı” yazarak aratın.

GBT sorgulama Adalet Bakanlığı tabanında bulunur, buradan Adli Sicil Kaydınıza ulaşabilirsiniz. Bu belgeyi yazıcıdan çıkartmanız da mümkün. Fakat bunun için bu belgeyi neden çıkarttığınızı, nereye vereceğinizi ve vereceğiniz kurumun türünü içeren boşluklar yer almaktadır. Gerekli bu boşlukları doldurarak belgenizi çıkartabilirsiniz. Unutmayın ki bu belgeden günde en fazla 4 tane oluşturabilirsiniz fakat çıkarttığınız belgeden istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi artık neredeyse bütün işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Sizlerde GBT sorgulamanıza bakmak isterseniz ister adliyeden ister e-Devlet üzerinden rahatça sorgulamanızı yapabilir, belgenizi çıkartabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir