Geri Ödemesiz Burs Veren Kurumlar Hangileri

Öğrenciyseniz mutlaka bir gelir desteğine ihtiyacınız vardır. Bu destekleri en iyi şekilde sağlayan yerler ise geri ödemesiz şekilde burs veren kurumlardır. Bu kurumlar başarılı öğrencileri eğitim ve öğretim hayatında maddi olarak desteklemektedir. Üniversitede okuyan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenciler bu burslar sayesinde eğitimlerine yurt içinde ve yurt dışında devam edebilmektedir.

Geri ödemesiz olarak burs veren kişi veya kurumlar ile iletişime geçebilmek için her eğitim – öğretim yılının başında bu vakıfların ilanlarını takip etmek gerekir. Bu vakıflar, genelde özel kuruluşlardır. Derslerinde başarılı veya okullarını iyi bir derece ile kazanmış kişilere aylık olarak burs verme imkanlarına sahiptirler. Üstelik verilen bu maddi destek onlardan geri de alınmamaktadır.

Geri ödemesiz olarak burs veren kişi veya kurumlar, birtakım kriterlerin karşılanması sonucunda bu parayı aylık olarak öğrencilere verir. Bazı vakıflar mülakat yaparak bazı okullar ise puan veya not ortalaması sınırı ile birlikte öğrencilere katkı kredisi vermektedir. Geri ödemesiz olarak başarı bursu veren kurumlar ise şunlardır;

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Yaklaşık 30 yıldır öğrencilere burs veren Hacı Ömer Sabancı Vakfı, derslerinde başarılı olan veya okullarını çok iyi bir derece ile kazanmış olan kişilere eğitim ve öğretim hayatı boyunca burs vermektedir. Öğrenciler bu bursları geri ödemeden eğitim hayatlarını tamamlayabilir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Bilimsel ve çağdaş nesiller yetiştirmek adına her sene üniversitelerde burs kontenjanı açan TGV vakfı, öğrencilerin aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde almasını da sağlamaktadır. Toplum Gönüllüleri Vakfı her sene Eylül ayında burs duyurusunu yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası, her sene İstanbul üniversitelerinde okuyan kişilere destek bursu vermektedir. Burada her yıl düzenlenen burs duyurusunda öğrencilerin bölümlerinin hangisi olması gerektiği de duyurulmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı

Kısa adı TEV olan kuruluş her sene yüklü miktarda burs veren önemli kurumlardan birisidir. Türk Eğitim Vakfı, çağdaş ve Atatürk ilkelerine bağlı gençleri yetiştirmek için birtakım mülakatlar ve elemeler sonucunda her bölümden 1 öğrenciye burs vermektedir. Burslar geri ödenmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir