Herkes Ehliyetini Yenileyecek

Türkiye’de bulunan yaklaşık 24 milyon ehliyet temmuz ya da ağustos ayında çıkması beklenen karayolları trafik yönetmeliği gereği değiştirilecek. Yeni ehliyetlerin 15 lira karşılığında değiştirilmesi bekleniyor. Otomobil, minibüs gibi araçların ehliyetleri 10 yıl, kamyon ve otobüs gibi araçların ehliyetleri ise 5 yılda bir değiştirilecek.

İlk defa ehliyet alacak kişiler ise yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra 1 yıl boyunca staj görecek. Bu süre içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğünün verdiği 50 veya 70 olacak ceza puanını dolduranların ehliyeti iptal olacak.

İSKEF başkanı Metin Tekin “100 kişiden 99’u ehliyetini alabiliyordu. Şu anda başarı oranları yüzde 55 ile 60 arasında. Neden? Çünkü ölçme ve değerlendirmede not sisteminden, başarılı ya da başarısız bölümüne geçildi. İki araç arasına park edemeyen, yokuşta aracını geriye kaçıran, 25 metre geri geri gelemeyen, 30 dakikalık sınavda bu kombinasyonun tamamını yapamayanlar başarılı olamıyorlar” açıklamasında bulunarak bilgi verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir