İcra ödemesi Sorgulama

Devlet veya özel bir kuruma olan borcunuzu herhangi bir sebeple ödeyemediğiniz zaman alacaklı olan taraf bu borcu devlet vasıtasıyla tahsil etme yoluna gidebilir. İcra mahkeme kararıyla veya mahkeme kararı olmadan para ve teminat alacakları için iki türlü yapılabilir. Sonuç olarak borcunuzun tahsili için bankada bulunan hesabınıza  veya maaşınızın bir kısmına  el konulabilir.

Size ait herhangi bir firmadan açılmış bir icra davası var mı, ödemeyi unuttuğunuz icralık durumda olan eski bir kredi borcunuz var mı veya ödemesini unuttuğunuz herhangi bir faturadan kaynaklı bir borcunuz var mı diye merak mı ediyorsunuz? Veya hali hazırda süren bir icra davanız var, davanın ne aşamada olduğunu öğrenmek istiyor ve dava dosyanız hakkında bilgi sahibimi olmak istiyorsunuz? Acaba haciz gelir  mi diye düşünüyor musunuz?

Günümüzde bu tür sorgulamalarınızı yapmak için adliye saraylarına gitmenize hiç gerek yok. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi internet üzerinden de çok kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylece siz zamandan kazanırken, adliyelerin de iş yükü ve yoğunluğu azalmış olacaktır.


BİLGİ: Uyap Vatandaş Dosya Sorgulama


 

İcra ödemesi sorgulaması yapmak için e-devlet uygulamasından UYAP vatandaş portalını  kullanarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Kısa adı UYAP olan portal  Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi demektir. Bireysel olarak elektronik ortamda vatandaşların kendi bilgilerini  sorgulama yapabilmelerini sağlamaktadır. Böylece iş ve sorgulama süreçleri hız kazanırken güvenirliği de artmış olmaktadır. E-dönüşüm sürecinde e-Adalet ayağını oluşturmaktadır.

E-devlet uygulaması içerisinden UYAP vatandaş portalına ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi  herhangi bir Ptt şubesinden e-devlet şifresi almaktır. Daha sonra bu şifreyi ve Tc. Kimlik Numaranızı kullanarak  e-devlet’e giriş yaparak e-devlet ve UYAP’ın ortaklaşa oluşturdukları sisteme girebilir ve sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Bilgi: e devlet sistemi nedir ne işe yarar


 

Eğer elektronik imza sahibi iseniz sisteme giriş seçeneklerinden “e-imza” seçeneğini seçerek karşınıza gelen “akıllı kart tipini seç” ekranında kart tipini yazıp şifrenizi kullanarak Da sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Veya mobil imza kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için sisteme giriş ekranında “mobil imza” seçeneğini tıklayarak gelen ekranda operatörünüzü seçerek telefon numaranızı yazıp, Tc kimlik numaranızla birlikte sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir