Işid Niçin Durdurulamıyor ?

Işid’in Suriye ve Irak üzerinde ki ilerleyişi nedendir bilinmez; ama bir türlü durdurulamıyor. 2014 yılının Ağustos ayından beri Kabone, Işid olayları ile uğraşıyor ancak sonuç yine olumlu olmuyor. Hatta her geçen gün Işid’e katılanlar artıyor insanlar sürekli ölüyor.

Bunlara rağmen Dışişleri Bakan’ı İdris Nassan ise hala umutlu konuşuyor. Eğer uluslararası toplumlardan Kobane için yardım gelirse bir haftaya kalmaz bu sorunlar tamamen hallolur diyor. Çünkü yardımla birlikte YPG ve YPJ güçlerinin daha fazla güç kazanacağını söylüyor. Sözlerine Türkiye’yi katarak devam etti. Türkiye’den Işid’e karşı birlik olmayı talep ettiğini ancak cevap alamadığını bildirdi. Sonuç olarak Işid terorist bir grup olarak adlandırılıyor ve başa çıkma sırasında yardım edilmiyor. Yarın bir gün bizim ülkemizin başına da aynısı gelse bizim içinde uğraşacak kimse olmayabilir. Işid’in durdurulamıyor olmasının sebebi ise bana göre kimsenin durması için yardımda bulunmamasıdır. Çünkü Kobane için ne bir ağır silah yardımı yapılıyor nede başka bir destek veriliyor. Kısacası Kobane bana göre kendi kaderine mahkum edildi ve çıkarsa kendi mücadeleleriyle çıkacaklardır.

Bu sözlerimi doğrular nitelikte bir örnek vermek gerekirse ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Kobane düştü düşecek demişti’ fakat 2015 Ocak oldu ama Kobane düşmedi. Bu soruyu Ayn El Arab ‘a sordu ve cevap benim için daha da kötüydü. Biz mühimmat silah göndermesek Kobane 2 gün içerisinde düşerdi; ama biz yardım sağlıyoruz dedi. Hatta gönderilen yardımlarında Kobane’ye çok az bir kısmının ulaştığını söyleyerek istesek daha iyisini yaparız gibi bir anlam yüklemekten çekinmedi.

Durmak bilmeyen Işid zaten şuan Türkiye’ye komşu sayılır. Suriye’yi ele geçiren Işid ilerlemeye ve katliam yapmaya devam ediyor. sınırlarının Türkiye’de de bulunan Dicle ve Fırat’ın da büyük bir çoğunluğunu ele geçirmiş durumdadır.

Yani toparlayacak olursak Işid Ortadoğu’nun  en önemli su kaynaklarının haritasını çıkarmış ve ele geçirmektedir. Suriye ve Irakta bulunan en güçlü silahlara sahip olan Işid’in amacı şeriata dayalı bir devlet kurmaktır. Bu devleti de Suriye ve Irak’ta kurmak istiyorlar. 2004 yılında kurulan bu örgüt eğer durdurulmazsa tehlikeyi gittikçe artırarak yollarına devam edeceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir