İşsizlik Maaşı Almak için Ne Yapmalıyım?

İşsizlik maaşı, kişinin işten ayrıldıktan sonra, yeni bir iş buluncaya kadar hayatını devam ettirebilmesi için Şşkur dan aldığı paradır. İşsizlik maaşından faydalanmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Bunlardan en önemlisi kendi istediğiniz ile istifa etmemenizdir. Yani sizi işverenin çıkarması gerekmektedir. Askerlikten dolayı işten ayrılanlar da işsizlik maaşı alamazlar. Deneme süresi ile çalışan işçilerde işsizlik maaşı hakları olmamaktadır. Son 120 gün yani 4 ay boyunca bir iş yerinde kesintisiz olarak çalışmak ve en az 600 gün boyuca pirimizin olması gerekmektedir. Sizin pirim sayınız kaç ay işsizlik maaşı alacağınızı belirlemektedir. 600-899 arasındaki pirim sayılarına 6 ay işsizlik maaşı ödenmektedir. 9002-1079 arasındaki pirim sayılarına 8 ay işsizlik maaşı. 1080 ve üzeri için ise, 10 ay işsizlik maaşı alabilirsiniz. Tüm bu şartları taşımanız halinde, işten ayrıldığınız ilk 30 gün içinde bulunduğunuz bölgenin işkuruna müracaat etmeniz gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Tüm kayıtlarını yaptırdığınız taktirde, işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. İşsizlik maaşı asgari ücret üzerinden çalışanlar için 659 TL olarak belirlenmiştir. Daha yüksek pirim ödemeleri olanlar daha yüksek işsizlik maaşı belirlenmiştir. İşsizlik maaşları her ayın son günü yatırılmaktadır. PTT lerden kimliğiniz ile birlikte işsizlik maaşınızı çekebilirsiniz. Eğer işten kendi istediğiniz ile veya 600 günden az priminiz bulunduğu taktirde başvuruda bulunsanız dahi işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

İş kurdan alacağınız işsizlik paranızın yanında sağlık sİgortasından da yararlanmaktasınız. Yeni bir iş bulmak konusunda da İşkur yardımcı olmaktadır. Ya da yeni bir meslek edinmeniz için de eğitim kurslarına katılma hakkınızda vardır. İşsizlik maaşınız siz işe girdikten sonra kesilmektedir. Yani SGK nızın yatırımı gösterildiği an işsizlik maaşınız kesilir. İşsizlik maaşınızdan nafaka borçlarınız dışında hiçbir kesinti yapılamaz. Yani bir bankanın hacizlik borcu kesintisi yapılamaz. Ancak mahkeme tarafından belirlenen bir nafaka borcunuz var ise, kesintisi yapılabilmektedir. İşsizlik maaşınızı alırken sadece siz sağlık sigortasından değil, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerde  sağlık sigortasından yararlanmaktadır. İş kura başvurduğunuzda kaç ay boyunca işsizlik maaşından faydalanacağınız belirtilmektedir. Ne kadar aylık alacağınız da. Ama en önemlisi işten ayrıldığınızda 30 gün içinde başvurmanızdır. Daha sonraki başvurularınız kabul edilmeyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir