Kamuya 15 Bin Sözleşmeli Personel Alımı

Ülkemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları yapmış olduğu açıklamalara göre bünyelerinde bulunan kadro boşluğu nedeni ile sayısı yaklaşık olarak 15 bin’e yakın sözleşmeli personel alımı yapacak olduğunu belirtmiştir. Personel alacak olan kamu kuruluşları Sosyal Güvenlik Kurumu,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kurumu,çeşitli Üniversiteler,Diyanet İşleri Başkanlığı kurumu,Adalet Bakanlığı,Tapu Kadastro Müdürlüğü,kurumu gibi kurumlar olarak belirtilmektedir. Personel alımı yapacak olan bazı kurumlar tarafından Kamu Personeli Sınavı şartı aranmakta olup bazı kurumlar için bu şart aranmamaktadır. Kamu Personeli Sınavı şartı arayan kurumlar arasında en düşük puanın 50 puan olduğu bilinmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen bireylerin en az lise mezunu olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sözleşmeli personel alımları sayesinde lise mezunu olarak kalmış olan bireylerimize de iş imkanı sunulmaktadır.

Örneğin Gelir İdaresi Başkanlığı kurumu Kamu Personeli Seçme sınavına girmiş ve en az 50 puan alarak başarı göstermiş olan bireyler arasından toplamda 2020 adet sözleşmeli personel alımı yapacağını belirtmiştir. Gelir uzman yardımcısı olarak kamu personeli lisans sınavı şartı ile toplam 1250 kişi,Avukat olarak yine kamu personeli sınavı lisans şartı ile 120 kişi,Koruma ve Güvenlik görevlisi olarak kamu personeli sınavı önlisans şartı ile 250 kişi,Şöför olarak kamu personeli sınavı lise bölümü şartı ile 200 kişi,hizmetli olarak 200 kişi personel alımı yapılacağı belirtilmiştir. Toplamda sadece Gelir İdaresi başkanlığı tarafından alınacak olan 2020 sözleşmeli personel sayısı oldukça ciddi bir rakamdır. Böylelikle bir çok işsiz birey meslek sahibi olabilecektir.

Bunun gibi bir çok kuruma yapılacak olan personel alımları tek tek listelenmiştir. Kamu personeli sınavı sonuçlarına göre toplamda 137 kamu kurumuna yaklaşık 15 bin personel alımı yapılacağı çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığınca yapılan açıklamada bildirilmiştir. 22 haziran-1 Temmuz arasında yapılacak olan yerleştirilmeler ilgili sınavda alınan puanlara göre yapılacaktır. Üniversitelere 725 kişi,Mahalli idarelere 348 kişi,Kamu İktisadi Teşebbüsleri 1208 kişi,190 sayılı KHK’ya tabi kurumlara 7.856 kişi gibi rakamlar belirlenmiştir. Belirtilen kamu kurumlarına alınacak olan  sözleşmeli personel alımı sayısının bir hayli fazla olması Kamu Personeli Sınavında başarı göstermiş fakat tercih yapılan kadroların dolu olması nedeni ile atanamamış olan bireylere önemli ölçüde atama imkanı sağlayacaktır. Buna bağlı olarak ülemizde bulunan işsizlik oranında ciddi bir düşüş yaşanacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir