Kamuya Hangi Bakanlık Kaç Personel Alacak

Kamu kurumlarında bulunan personel yetersizliği nedeni ile yapılacak olan sözleşmeli personel alımları gündemde yerini aldı. Yaklaşık olarak 15 bin civarı sözleşmeli personel alımının yapılacağı kamu kurumlarının kiminde kamu personel sınavı şartı bulunmakta olup kimi kurum kamu personel sınavı şartı aramamakta. Hangi kamu kurumunun ne kadar sayıda sözleşmeli personel alacağı yapılan açıklamalar ile az çok netleşmiştir. İlgili kurumlarca yapılacak olan sözleşmeli personel alımları sayesinde Kamu Personeli Sınavına girmiş fakat gerek yükselen puanlar gerekse kadroların doluluğu gibi nedenler ile atanamamış olan bireyler nihayet emeklerinin karşılığını alacaklar ve hakettiklerine kavuşacaklardır.

Yapılan açıklamalara göre Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kamu personeli sınavı şartı ile 1250 kişi Gelir Uzman Yardımcısı,120 kişi Avukat,250 kişi Koruma ve Güvenlik Görevlisi,200 şöför ve 200 hizmetli olmak üzere toplamda 2020 kişi sözleşmeli personel olarak alınacak olup,510 kişi SGK müdürlüğüne, 1500 personel Tapu Kadastro Müdürlüğünde bulunan 4B kadrosuna, 1162 personelin 4a kadrosunda görev alacağı belirtilmiş olup toplamda 2662 kişi alımı yapacağı,Üniversitelerdede Van Zehra Üniversitesine 853,Eskişehir Teknoloji Üniversitesine 603,Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde 600,Tarsus Teknoloji Üniversitesine 601,Trabzon Üniversitesine ise 601 sözleşmeli personel olarak toplamda  3 bin 488 kişi sözleşmeli personel alınacağı belirtilmiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Bakanlığına da 5 bin 65  sözleşmeli personel, Tarım ve Kırsal  Kalkınmayı  Destekleme Derneği tarafından 407 sözleşmeli personel,Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) tarafından 27 adet sözleşmeli personel,Gümrük ve Ticaret Bakanlığına 16 adet Mühendis,15 adet Teknisyen,10 adet Kimyager ve 1 adet Laborant olarak toplamda 42 adet sözleşmeli peronel  alımı yapılacağı bilgisi verilmiştir. Bu verilen bilgilerin yanında sayısı netleşmeyen Adalet Bakanlığı gibi bakanlıklarcada sözleşmeli personel alımları yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir