Katılım Bankasından Gayrimenkul Almak Faizle mi Oluyor?

Katılım bankasından gayrimenkul almak faizle mi oluyor? Aslına bakılırsa, herhangi bir bankadan kredi çekerek ev almanızla, katılım bankalarından kredi çekerek ev almanız arasında hiçbir fark bulunmuyor. Diğer bankaların “faiz” olarak adlandırdıkları, aldığınız nakit ihtiyacınızdan fazla ödediğiniz farka, katılım bankaları “kar” diyorlar tek fark bu. Katılım bankalarından gayrimenkul almak faizle oluyor.

Siz bir ev almak istediğinizde, aradığınız evi bulup, fiyatta anlaşıyorsunuz. Diğer bankalardan kredi çekmek istediğinizde ödemeyi banka yapıyor ve çektiğiniz meblağdan daha yüksek bir meblağ ile geri ödüyorsunuz. Arada ödediğiniz fazla ücret “faiz” olarak nitelendiriliyor. Katılım bankaları ile çalışmak isterseniz aradaki tek fark, banka size vekil atıyor, sözlü olarak vekaletinizi alıyor ve sizin yerine eve para ödeyerek, evi satın alıyor. Siz yine bankaya borçlanıyorsunuz. Arada ödediğiniz fazla ücrete ise “kar” deniyor. Diyanet tarafından yapılan açıklamalarda, zaruri ihtiyaçlar için, borç para alınarak faizi ile geri ödeme yapılabiliyor.

Ev sahibi olmak zaruri ihtiyaçlar arasında yer aldığı için, bankalar ile çalışmanızda herhangi bir sakınca olmadığı söyleniyor. Fakat, bu durum zaruri olan barınma evi için geçerli.  Yatırım amaçlı alınan evlerde ki faiz oranının caiz olmadığı da söylenenler arasında. Katılım bankasından gayrimenkul almak faizle mi oluyor sorusunun yanıtı ise evet, faiz (kar) ile oluyor. Hangi banka ile çalışmak istediğiniz ise size kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir