Kirayı Eft Yapınca Vergi Kesiliyormu

Bu zamanda kiracı olmak zor zanaat.Uğraşılması gereken bir sürü prosedür var artık Eskiden mülk sahibinden kiralanan taşınmaz için her ay düzenli olarak belirlenen bir zaman neticesinde karşılıklı belirlenen tutar kişinin kapısı çalınarak herhangi bir belge talep edilmeden teslim edilirdi. Şimdilerde ise gerek insanların birbirlerine olan güvenin zedelenmesi, gerek ise devlet tarafından vergi adaletsizliğinin önüne geçilmesi gibi nedenlerden dolayı artık günümüzde kira gelirleri banka kurumları aracılığı ile mülk sahibine ulaştırılabilmektedir.

İlgili taşınmaz sahibi kişinin kiracı ile yaptığı kira sözleşmesi kapsamında aylık olarak belirlenen tutar verilen banka hesap numarasına yatırılır. Ancak çoğu zaman şubeye gidilmesinin mümkün olmadığı durumlarda yada daha kolay bir şekilde ödeme yolunun seçilmesi durumunda banka kurumları aracılığı ile yapılmakta olan Elektronik Fon Transferi yolu ile ilgili kişiye ait  IBAN numarasına açıklamaya kira bedeli olduğunu belirterek cuzi bir ücret karşılığında yapılabilmektedir. Böylelikle hem zamandan tasarruf sağlanmış olmakta hemde kişiye kirası banka yolu ile gönderilmiş olmaktadır.

Özellikle internet bankacılığı aracılığı ile de yapılabilmekte olan bu gönderim işlemleri oldukça kolaylık sağlamaktadır. Ancak gönderim esnasında alınmakta olan masraf giderleri her ne kadar 1-TL ile 5-TL arasında bulunmakta olsa bile devletimiz tarafından denetlenen vergi kanunu kapsamında alınan masraf bedeli üzerinden BSMV  yani banka sigorta muameleleri vergi kesintisi yapılmaktadır.

Zaten banka gönderimindeki amaç vergilendirmede yapılmakta olan ayrımı ortadan kaldırmak olduğundan vergi alınması kaçınılmazdır. Hemen hemen kullandığımız her üründen alınmakta olan vergi bedelleri kiraladığımız ürünleri de boş geçmemiştir. Yalnızca kira gelirinin ilgili kurum aracılığı ile gönderim yapılması kolaylığın yanı sıra vergi kaçırmanın da önüne geçmeye yarar sağlamıştır.

2008 yılında çıkartılan kanun neticesinde kira gelirlerinin banka kurumlarına yatırılması kapsamında yayınlanan genelge ile 500-TL tutarın altında konut kirası ödeyen kişiler bu kanundan muaf tutulmuştur. İlgili kişilerin yine elden kira ödemelerine müsaade edilmiş olup ilgili vergiden de muaf edilmişlerdir. 500-TL ve üzeri kira gelirleri için ise banka kurumlarından ödeme yapmak zorunlu kılınmıştır. Özellikle vergi kurumları tarafından sıklıkla denetlemeler yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir