Komisyonculuk Nedir Nasıl Yapılır?

Komisyonculuk, bir diğer adıyla emlakçılık bir gayrimenkulun alıcı ve satıcısı arasında aracılık yapan ve bu aracılıktan para kazanan kişilerin yaptığı iş. Kişilerin aldığı bu paraya da komisyon denir. Komisyon genellikle yapılan işte kazanılan paranın yüzdesiyle belirlenir ve hem alıcı hem satıcı tarafından anlaşılan miktarda ödenir. Bankalar da yaptıkları bazı işlemler karşısında komisyon alır ancak bu faizle karıştırılmamalıdır çünkü farklı bir hizmetin bedeli olarak kullanıcıdan alınır.

Komisyoncu ve ona iş veren kişi tarafından bir komisyon sözleşmesi imzalanır. Yani resmi olarak komisyonculuk işi yapılmaktadır. Hatta komisyoncuların farklı görevleri vardır ve bu görevler Borçlar ve Ticaret Kanunu ve bazı özel kanunlarda belirtilmiştir.

Alım satım işleri yapan komisyoncular dışında, başkaları için yaptıklar belli işlemler karşılığında para alan kişiler de vardır. Bu yöntemle genelde kredi çekemeyen kişiler komisyonculara kendi adlarına kredi çektirirler ve taksitler halinde komisyoncuya öderler. Bu işleme bankanın faizi dışında para miktarına göre komisyoncular da fiyat farkı koyar. Kişiler bu işlem için de aralarında sözleşme imzalayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir