Kredi Notu Kaç Olmalı 2018

Kredi Notu Kaç Olmalı 2018

Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’de hizmet veren bankaların müşteri sicil dosyalarından oluşur. Bu sebeple bir banka geçmişinizi araştırmak istediğinde herhangi bir banka ile etkileşim halinde olmak zorunda kalmaz. Bu sistem üzerinden tüm bankalar tüm işlemlerinizi inceleyebilirler. İşte bu incelemeler sonucunda da kredi notunuz meydana gelir yani risk analiziniz. Bu analiz ya da kredi notu, her türlü mali işlemler, dengeler dahil edilerek hesaplanan sayısal bir orandır. Bankalar kredi notunuzu kendilerine referans olarak kullanır. Bu referans sizin ödeme yapıp yapamayacağınızı kanıtlayan bir belge niteliğindedir ve en önemli aşamadır.

Kredi notunuz sizin bankalar açısından risklerinizi göreceleri olarak ortaya koyduğu için kredi notunuz ne kadar yüksek ise o kadar kredi alabilme olanağınız vardır. Notunuz ortalama ise ipotek, kefil, teminat gibi işlemlere başvurmanız gerekmektedir. Türkiye bankacılık sektöründe kredi notunun en yüksek olabileceği sayısal değer 1900 olarak belirlenmiştir. Bu belirlemeye göre 0 en düşük puan yani en riskli müşteriyi, 1900 en yüksek puan yani en güvenilir ve risksiz müşteriyi ifade etmektedir.

Kredi Notu Hangi Durumlardan Etkilenir?

Kredi notu çok basit işlemlerden düşebileceği gibi basit işlemlerle yükseledebilir. Bu işlemlere birkaç örnek vererek açıklayalım.

  • Birden fazla bankaya borcunuz varsa ve ödemeler zamanında gerçekleşmiyorsa kredi notunuz düşer. Eğer ödemeleriniz düzenli olarak yapılıyorsa kredi notunuz yükselir.
  • Bireysel kredilerinizi ve kredi kartınızı ödeme alışkanlığınız varsa bunun size olumlu bir dönüşü olacaktır. Çünkü bu banka hareketleri kredi notunuzu %30 oranında etkilemektedir.
  • Öğrenim durumunuz ve gelir durumunuzda kredi notunuzu etkileyen etkenlerdendir.
  • Mevcut hesap ve borç durumunuz fazla ise kredi notunuzu düşürecektir. Bu hesap hareketlerinin kredi notunuzu düşürme oranı %25’tir.
  • Eğer yeni bir kredi aldıysanız bu da kredi notunuzu %15 oranında düşürür. Ve tekrar yeni bir kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz daha düşük olacaktır.
  • Birden çok kredi alıyorsanız da kredi notunuz düşer. Bu oran da %15 olarak belirlenmiştir.
  • Kredi kartınızın limitinin %30’unu aşarsanız, kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödüyorsanız bunlarda kredi notunu düşüren etkenlerdir.

Kaynak: http://www.kredinotukacolmali.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir