KYK ARA SINIF YURT BAŞVURUSU SONUÇLARI

Üniversite sınavını kazanmış olan öğrencilerin ikamet ettikleri şehirden başka şehirlerde okul kazanmaları neticesinde ortaya çıkan en önemli sorun kalacak yer sorunu olarak bilinmektedir. İlgili soruna çözüm bulmak nedeni ile oldukça eski tarihlerde kurulmuş olan Kredi ve Yurtlar Kurumu sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmıştır. Hemen hemen her şehirde özellikle üniversite kampüslerinin yakınında yer almakta olan yurtlara internet ortamından kredi ve yurtlar kurumuna bağlı KYK.GOV.TR  sitesi üzerinden postaneden 4-TL karşılığında kendi adına almış bulunduğu e-devlet şifresini alarak yurt başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sonuçlarının yine aynı site üzerinden öğrenilecektir.

2016-2017 öğretim yılına ait yurt başvurusu olanakları 16 ağustos ile 22 ağustos tarihleri arasında yapılmıştır. Değerlendirmeye alınan başvurular 2 eylül 2016 tarihinde yurt kura ait internet sitesi üzerinden paylaşılmıştır. İlgili sonuçlar neticesinde okullarının bulunduğu şehirlerde bulunmakta olan yurtlara kabul edilme imkanına sahip olmuş bulunan öğrenciler tarafından yapılacak olan yurt kayıtları önceki yıllarda bizzat yurt müdürlüklerine müracaat ederek beklenen onca sıra ve talep edilen evrakların tamamlanması neticesinde oldukça zor şartlarda yapılmaktaydı ancak şimdilerde getirilen yeni uygulama neticesinde teknolojik anlamda hemen hemen tüm işlemlerimizi kolaylıkla halletme olanağı sağlamakta olan internet ortamında bütün bilgilerimizi rahatlıkla tek bir şifre ile görebildiğimiz e-devlet sitesi üzerinden yapabilme olanağına sahip olmaktadırlar. E-devlet şifresine sahip olan öğrencilerin turkiye.gov.tr adresinden Yurt Kayıt İşlemleri butonuna giriş yaparak onay verilmesi neticesinde ilgili kayıt işlemi yapılmış olamaktadır.

E-devlet şifresi ile kredi ve yurtlar kurumuna ait resmi internet sitesinden öğrenilmekte olan yurt başvurusu sonuçları neticesinde öğrencilerin en büyük sorunu olan kalacak yer sorunu neticelenmiş olmaktadır. Yurt kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra yurt müdürlüğünce okulda okuduğunuza dair öğrenci belgesi ve 4 adet fotoğraf öğrenci tarafından talep edilmektedir. Yapılan yurt başvuruları sırasında belirtilen alanlardan özel durumunu belirten engelliler, şehit çocukları,yetim olan öğrencilerin bu durumlarını göstermekte olan belgeleri de yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir