KYK Borç Sorgulama Yeniden Yapılandırma

Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan, kredi ve burslar KYK sitesi üzerinden görüntülenir. KYK sitesi üzerinden sicil numarası ile birlikte yapılan sorgulamalar ile birlikte ne kadar kredi borcunun olduğu ve bu borçların ödenme zamanı gösterilir. KYK borçlarının aylık olarak ödenmesi gereken miktarı da bu sayfada gösterilir. KYK’dan katkı ve öğrenim kredisi alan kişilerin bu işlemleri yapması gerekir.

KYK borç sorgulama sayfasında şifreniz ve sicil numaranız ile birlikte toplam borçlarınızı görebilirsiniz. Bu borçlarınızı ödeyememeniz halinde yeniden borç yapılandırma hakkına sahip olabilirsiniz. Borç yapılandırma sayesinde her ay ödeyeceğiniz miktarda birtakım düzenlemeler yapılır. Toplam borç miktarında vadelendirme yapılır. Daha sonra kolay bir şekilde ödemeniz sağlanır. Borçlarını ödeyemeyecek durumda olan kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na dilekçe yazarak borçlarını erteletmesi gerekir.

Borcu ertelenecek olan kişiler, yüksek lisans ve doktora yapmakta olan kişilerdir. Bu kişilerin borçları dilekçe sonucunda bir sene olarak ertelenir. Borcu olan kişilerin bu noktaya dikkat etmesi gerekir. Dilekçenin yazılmaması durumunda borç ertelemesi söz konusu olmaz ve ödenmesi gereken tarihte borçlu kişiye tebligat gönderilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir