KYK Kredi Borcu Erken Ödeme İndirimi

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türkiye genelinde milyonlarca öğrenciye kredi, burs ve yurt imkanı sağlamaktadır. Üniversite kazanan öğrencilerin başvuru hakkı olduğu bu fırsatlar, öğrencilere çok uygun şekilde iletilir. Yurtlar, oldukça ucuzdur. Bunun yanında kredi ve burslar da öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak her sene TEFE ve TÜFE rakamları üzerinden belirlenir.

Öğrenciler, kredi aldıkları zaman mezun olduklarında bu miktarı yeniden ödeme durumundadır. Borçların zamanında ödenmemesi gibi durumlarda belirli bir faiz işler. Ayrıca öğrenciler borçlarını, borç ödeme döneminin faiz oranlarına ve belirlenen enflasyon rakamlarına göre öder. Bu borç bilgileri KYK sitesi üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilir. KYK sitesi üzerinden ödemelerini yapan kişilerin borçları aylık olarak silinir. Borçlarını erken ödeyen kişilere ise indirim sağlanır. Bu konu, kyk resmi internet sitesinde şu ifadelerle belirtilmiştir;

Kurumumuzdan, normal öğrenim sürenizce almış olduğunuz öğrenim ve/veya katkı kredisinden doğan borçlarınızın tamamını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden itibaren birinci yıl içinde öderseniz anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlarınızdan % 30; ikinci yıl içinde öderseniz % 20 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir