Maddi Yardım Yapan Kişilere Nasıl Ulaşırım

Hayatın zorlaşan ekonomik şartları içerisinde kimi zaman kendi kendimize yetmememiz olağan bir durumdur.  Bu ve benzeri durumlarda bazen yardımsever kişilerin desteğine ihtiyaç duyarız. Maddi sıkıntı çeken kişilere yardım sağlamak amacı ile çalışan pek çok kişi ya da yer bulunmakla beraber bunlara başvuru yaparak sıkıntımıza bir nebze olsun çözüm bulabiliriz.

İlk olarak maddi olarak zorlandığımız gösteren ve muhtarlıktan temin edilen “Fakirlik Belgesi” ile bulunduğumuz ilin ve ilçenin belediyelerine başvuru yapmak sureti ile, söz konusu bu belediyelerin hizmet politikası dahilinde yaptıkları maddi desteklerden faydalanabiliriz. Belediyeden belediyeye değişmekle birlikte genel olarak gıda yardımı, eğitim yardımı, yakacak yardımı ya da direk olarak para yardımı yapılabilmektedir. Hatta bazı belediyeler belli başlı mağazalarda kullanılarak istediğimiz ihtiyacı karşılayabileceğimiz bir kart vererek daha geniş kapsamlı ve amaca yönelik bir hizmet sunmaktadır.

Bunların dışında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Fak-Fuk-Fon’ a kayıt yaptırarak düzenli olarak yardım almamız da kullanabileceğimiz olanaklar arasındadır. Ancak bu fona kaydolabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapacağı inceleme sonucunda maddi yardıma ihtiyacımız olduğu konusunda olumlu bir görüşün oluşması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘da belli başlı şartlar dahilinde ihtiyacı olan kişilere maddi yardım sağlamaktadır. Bu olanaktan faydalanmak için muhtarlık tarafından belirlenerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirilen ihtiyaç sahibi kişiler listesinde adımızın bulunması gerekmektedir. Ancak yetişme çağında çocuğu olan kişiler muhtarlığın tanzim ettiği listede adları olmasa dahi söz konusu durumlarından bahsederek başvuru yapabilirler.

Bütün bu kurumların dışında bireysel olarak da maddi sıkıntısı olan kişilere yardım eden kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerden bazıları; Ali Doğramacı, Fikret Öztürk, Ferit Şahenk, Sinan Tara, Tuncay Özilhan, Ali Ağaoğlu, Mehmet Ali Aydınlar, Begümhan Doğal Faralyalı ve Hacı Boydak gibi Türkiye’nin önde gelen zenginleridir. Bu kişiler de maddi sıkıntı içerisinde bulunan insanlara yardım olanakları sunmaktadırlar. Söz konusu bu kişilerin iletişim adreslerine internet üzerine ulaşmak sureti ile sıkıntılarımızı belirterek yardım istemek de başvurabileceğimiz yöntemler arasında yer almaktadır.

 

One comment on “Maddi Yardım Yapan Kişilere Nasıl Ulaşırım
  1. esra esra dedi ki:

    Maddi konuda yardımcı olur musunuz. Hacizlik oldum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir