Memurlar Doğum Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapacak

Aileler çocukları olduktan sonra maddi durumları iyi olmadığı zaman maalesef sıkıntı yaşarlar. Devlet bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak ve ailelerin yükünü azaltmak amacıyla doğum yardımı yapmaya başladı. 2015 yılında yürürlüğe giren bu uygulama çalışan kişiler için son derece önemli.

Memurlara yardım amacı ile getirilen doğum yardım başvurusunda birinci bebeğe 300 TL, ikinci bebeğe 400 TL, üçüncü bebeğe ise 600 TL verilmektedir. Doğum yardımı almak için 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren resmi olarak Türk vatandaşı olan herkese doğum yardımı verilecektir. Torba yasası ile birlikte kesinleşen doğum yardımı sayesinde bebeğinizin bakımını daha rahat yapabileceksiniz.

Doğum yardımı almak isteyen kişiler bunun için başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Yurtdışı Konsolosluklarından yaptırabilirler.

Doğum Parası Alma Başvurusu

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin ise çalıştıkları kuruma başvuru yapabilecekler. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bir defa verilecek olan bu yardımın ilkinin Haziran ayında verilmesi bekleniyor.

Kişiler yapmış oldukları başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından ödemelerini PTT şubelerinden T.C. kimlik numaraları ile alabilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir