MHRS Kayıt ve Üye Olma

MHRS Kayıt ve Üye Olma

MHRS sistemi Sağlık Bakanlığı’nın çalışma kapsamında bulunan bir hizmettir. MHRS’nin açılımını “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” olarak belirtelim. Bu sistem sayesinde genç, yaşlı hiçbir hasta gereksiz yere saatlerini hastanelerde harcayamayacak, randevu sistemi ile rahatlıkla muayene saatinde hastanelere gidebilecekler. Önceden Alo 182 hattı ile randevu işlemlerini gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı yeni bir hizmet ile randevu işlemlerinin daha kolay yapılmasını sağladı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden randevu alabilmeniz için ilk olarak sisteme kayıt yaptırmanız yani üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine tıklayarak yapabilirsiniz. Bu link ile ulaştığınız sayfada Yeni Üye Girişi kısmına tıklayarak üyelik formunu doldurun. Böylece kayıt işlemleriniz tamamlanacaktır. Bunun bir devlet hizmeti olduğunu unutmayın ve bilgilerinizi doğru ve açık şekilde yazın. Sizden istenilen bilgiler zaten nüfus cüzdanınızda yer alan bilgilerdir. Bu nedenle yanlış bilgiler veren vatandaşların işlemleri gerçekleşmeyecektir. Aynı zamanda sistemde bir de uyarı yer almaktadır. Bu uyarıya göre de belirlediğiniz parolaları, sosyal medya hesap şifrelerinizden farklı şekilde yapmanız önerilmektedir.

MHRS Pin Kodu Sistemi

Sistem kapsamında bir de pin kodu uygulamasına geçilmiştir. Bilgilerinizin güvenliğini güçlendirebilmek adına böyle bir yola başvurabilirsiniz. Pin kodu sistemi, tercih eden vatandaşlara uygulanmaktadır.

Eğer pin kodu almak istiyorsanız, MHRS sistemine giriş yaparak, “e-Devlet ile Giriş” kısmına tıklayın ve buradan da “İleri Seviye Güvenlik” butonuna tıklayın. Böylece pin kodu belirleyebilirsiniz. Pin kodunuzu hatırlamadığınız zamanlarda mesaj yolu ile şifrenize erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Alo 182 hattından randevu almak istediğinizde, bilgilerinizin teyit edilebilmesi için de pin kodunuzu kullanmanız gerekecekir.

Randevu İşlemleri

Sisteme üye olduktan sonra yaşadığınız il ve gitmek istediğiniz hastaneye göre randevu alabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta üye olmuş olmanız olduğu için, geri kalan hizmetlerden bahsetmeye dahi gerek yok.

MHRS sistemi ile artık aile hekimlerinizden de randevu alabilirsiniz. Bu randevuları Alo 182 üzerinden alabileceğiniz gibi MHRS mobil uygulamasını kullanarakta Aile Hekiminden Randevu Al kısmına basarak, 30 dakika içinde randevu işlemlerinizi hızlıca ve kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir