Modem Şifresi Değiştirme

Bilgisayar cihazları arasında bulunan bilgi iletişimini belirli bir telefon hattına bağlı olarak sağlayan cihaza verilmekte olan isimdir modem. İlgili cihaz bulunmadığı takdirde bilgisayar üzerinde herhangi bir internet işlemi uygulanmakta ve internete erişim yapılamamaktadır. Telefon hatları üzerinden iletişim sağlamaya yaramakta olan bu aracın var olması neticesinde ilgili hat üzerinden internet erişimi sağlanabilmektedir. Artık günümüzde neredeyse internetsiz ev bulunmamakta. Genelliklede alınan kurum ttnet olarak bilinmekte böylelikle modem cihazlarına bağlı kullanıcı adı ve şifre hiç bir yerde farklılık gösterememekte. Hal böyle olunca da güvenlik açısından ciddi bir sorun teşkil etmektedir.
Bilgi: http://19216801.gen.tr/191-168-2-1-modem-arayuzune-giremiyorum
Çoğu kişinin internet kurulumu yapıldıktan sonra ilgili modem cihazına ait şifreyi değiştirmek aklına gelmemektedir. İlgili işlemi uygulamak adına yapılan teknik detayların bilinmemesinden kaynaklı olarak işlem yapılamamaktadır. Mevcutta var olan modeminizin şifresini değiştirmek istediğinizde var olan seçeneklerden birisini seçerek ilgili işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yönetmeler arasında bulunan modem cihazı kurulumu sırasında kutu içerisinde yer alın CD ile şifre değiştirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

CD’yi bilgisayarınıza yerleştikdikten sonra ekranda görülmekte olan yönlendirme adımlarını takip etmeniz şifre değiştirme işlemi adına size yardımcı olabilecek niteliktedir. İşlem için yapılabilecek olan 2.bir yöntem ise Modem arayüzünü kullanarak şifre değiştirme işlemidir. Bu işlemi yapabilmek adına öncelikle cihazınıza Ethernet kablosunun bağlı olduğunun kontorlu sağlanmalıdır. Daha sonra başlat menüsüne  “cmd” yazarak enter tuşuna basılmalıdır. Açılacak olan siyah ekranlı sayfada ipconfing komutu seçilmelidir. İlgili sayfada verilen komuttan sonra çıkan 192.168.1.1 gibi sayılar modem cihazınızn IP adresini belirten sayısal ifadelerdir.

İlgili IP adresi kopyalandıktan sonra cihaz açılarak kopyalanan adres kayıt edilir. Kullanıcı adı ve şifre talebinde bulunan ekran geldiğinde modem cihazınızın altında yada arkasında yer almakta bulunan ad ve şifreyi giriş yapın. Açılan sayfada kablosuz kısmına tıklayarak Kablosuz ağ adı ve ağ şifresi kısımlarında istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Böylelikle ilgili şifrenizin değişiklik işlemini tamamlamış olmaktasınız. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi modem cihazınızda bulamadı iseniz ilgili kuruma bağlı müşteri hizmetlerini arayarak modem cihazının marka ve modelini söylediğiniz takdirde talep ettiğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir