Muvafakatname Nasıl Alınır?

Yapılacak olan her resmi işlem için belli bir gerçek ya da tüzel kişi muhatap alınmaktadır. Akli dengesi yerinde olan ve yaşı tutan herkes için resmi işlemlerde tüm sorumluluk ve bütün haklar kendine ait olmaktadır. Bahsedilen şartları taşıyor isek yapacağımız her resmi işin sorumlusu biz olmakla beraber bizimle alakalı herhangi bir resmi işi yalnızca kendimiz yapabilmekteyiz.

Başka bir açıdan açıklamamız gerekirse bir gerçek ya da özel kişiye ait hakları kullanır iken onlardan alacağımız belgeye muvafakatname adı verilmektedir.  Örneğin evli isek ve sahip olduğumuz bir evi satmak istiyor isek, söz konusu bu evin üzerinde eşimizin de hakkı bulunduğu için satışa yönelik yapılan yasal süreçleri devam ettirerek evimizi satmak için eşimizden söz konusu belgeyi almamız gerekmektedir.  Ya da eşimizden ayrılmış isek ve ayrıldığımız eşimizden olan henüz reşit olmamış çocuklarımız varsa onlarla alakalı olarak yapılacak pek çok resmi işlem için eşimizin iznini belirtecek şekilde bir muvafakatname almamız gerekmektedir.

Eğer bu tarz bir işlem yapacaksak ve muvafakatname edinmemiz gerekiyor ise yapmamız gerek bize en yakın notere gitmek olmalıdır. Ya da bu konuda yetkili olan diğer bir kurum olan emniyet müdürlüklerinden adı geçen belgeyi temin edebilmekteyiz.

Muvafakatname Nedir, Muvafakatname Örneği

Devlet dairesinde yapılan hemen hemen her işlem belli bir harç ücretine tabii olmaktadır. Bu konuda en yüksek tutarlardaki paraları da genellikle noterler tahsil etmektedir. Noterlerde yapılan hemen hemen her işlem oldukça yüksek tutarlarda harç ücreti içermektedir. Muvafatakname almak için noterlere gittiğimiz zaman bizden talep edilen harç ücreti de yaklaşık olarak 50 Türk Lirası civarında olmaktadır. Eğer yapacağımız yasal bir işlem için muvafakatname temin etmemiz şart ise noterlere gitmek yerine bize en yakın olan emniyet müdürlüğüne gitmeyi tercih etmek bizim için çok daha avantajlı bir durum olma özelliği taşımaktadır. Çünkü emniyet müdürlüklerinde süreç noterlerde işlediği gibi işlememekte ve muvafakatname almak için herhangi bir emniyet müdürlüğüne başvurduğumuz zaman bizden alacağımız belge için hiçbir ücret ya da harç tahsil edilmemektedir.

Muvafakatname Örneğinin önemi yok. Kurum yöneticisi “Talebi üzerine kişiyi muvafakat verilmiştir”, diye yazı yazıyor budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir