Neden İsrafçı Bir Toplum Olduk?

İsraf aslında bizim gibi değerlerine düşkün ve inancı gereği fazladan ve yok yere nimetleri harcamayı ölç almış bir toplum değildir. Ancak son zamanlarda yapılanlara bakılırsa israfçı bir toplum olmaya başladığımızda gözlerden kaçmayacak kadar kendini belli etmeye başlamaktadır. İsraf deyince akla sadece yiyeceklerin ve ya suyun elektriğin israf geliyor olabilir. Ancak dikkat edilirse bizim toplumumuzda sadece ekmek su değil zaman ve imkan israfı da hat safhaya çıkmış durumda. Yani biz ekmeği ve ya suyu ve ya elektriği çok fazla imkanımız olduğu için israf ediyoruz.

Elimizde az miktarda olan bir ürünü israf etek şöyle dursun kullanmaya bile kıyamazken bizlerin yaptığı fazlaca nimet içinde hiç sonu gelemeyecek gibi düşünmemizden kaynaklanıyor.

İmkanlarımız genişledi, paramız arttı, hepimiz çalışan insanlar olduk ve artık istediğimizi harcamalıyız. Çünkü çalışıyoruz, çalışma nedenimiz ise daha iyi bir hayat. Bu nasıl olacak diye düşünmeden çalışıp tüketiyoruz ancak tükettiğimiz her nimetin aslında israf edildiğinde bizleri ne kadar zor bir durumda bırakacağını bilmiyoruz. İsraf etmek bizlere nimetlerin daha da zor bulunan daha çok çalışmamıza neden olan bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bu nasıl mı oluyor? Mesela en basiti evlerimizde israf ettiğimiz bir dilim ekmek çöpe gidiyor. Sizin yemediğiniz bu ekmek için çiftçiler çok çalışıyorlar, emekleri çöpe gidiyor. Ekmekten kalanı çöpe atıp her gün yeniden ekmek almak zorun kalıyorsunuz ve bir ekmek için cebinizden para gidiyor.

Cebinizden her gün giden paralar aslında çöpe attığınız ekmeklerden dolayı oluyor. Sonra siz daha çok çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Çalıştıkça daha çok daha çok. Aslında farkında olmadan hayatı ıskalıyorsunuz. Çalışmaktan dolayı çocuğunuzla sevdiklerinizle vakit geçiremiyorsunuz. Siz zorlandıkça devlet zorlanıyor.

Devlet sizin yaptığınız her israf sonrası yavaşlıyor. Çünkü ekmek için üretim fiyatları artıyor. Devlet çiftçiye destek oluyor ama okul yaptıramıyor ve ya hastane yapılmıyor ya da çocuklarınız için yeni bir park alanı inşa edemiyor. Bütün bu olumsuz durumlar aslında israftan kaynaklanıyor. Biz ettiğimizi buluyoruz, israf edip mağdur yaşıyoruz. Mağdur olan olmamak için israf etmeyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir