Neden Kendi İlacımızı Üretmiyoruz

Gelişen bir Türkiye ile beraber bir takım aksaklıklarımızda oluyor. Bazı gıdalarda hala dışa bağımlı olduğumuz gibi ilaç sektöründe de dışa bağımlılığımız mevcut. Sağlık Bakanlığı’nın bu konu ile yaptığı her türlü araştırma ve çaba boşa zaman kaybı. Dışarıdan temin edilen ilaçların içeriğinde kanserojen hammaddelerin olduğu dile getirilse de hala bu alım devam ediyor. Birçok hastanın sağlığına kavuşmak için kullandığı ilaçların hastalık tetikleyici olabildiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Hal böyle olunca her şeye yetebilecek kapasitedeki ülkemizde kendi ilacını kendi üreterek vatandaşın sağlığını tehdit altına atmamış olacaktır. Ayrıca sağlığın tehlikeye atılması dışında maddi olarak yüksek değerlerde olan ilaçların üretimi daha kolay temin edilerek hastanın ilacın gelmesini beklemek zorunda bırakmayacaktır.

Ülkemizde bulunan koşullar ve ekonomiden kaynaklı problemler yüzünden hala ilacımızı üretemiyoruz. Yeni bir iş kolu haline de gelebilecek ilaç üretimi ülkemizde alınan radikal kararlardan biri olabilir. Dışarıdan alınan ilaçların ülke ekonomisine zarar verdiğini yılsonunda alınan bilançolardan tespit etmemizde zor değil. Özellikle antibiyotik ve kanser ilaçlarının fiyatları çok yüksek olmasından dolayı bu tip ilaçların ülkemizde üretimine başlanılabilir.

Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı bu ilaç üretimi hakkında açıklamalarda bulunmuştu fakat henüz bu konuya ilişkin kanun çıkmadığından eli kolu bağlı hala ilacını dışardan alan bir ülkemiz var. İlaç ve tıbbi cihaz bakımından dışa bağımlı olmamızın ülke ekonomisine ve kalkınmasına hiçbir fayda sağlayamadığını düşünüyorum. Maddi olarak yüksek olan bu ilaçlar temin edilemediği için birçok hastanın tedavisi yapılamıyor.

Birkaç gündür araştırmasını yaptığım ilaç üretimi hakkında bilgilerde de 2015 yılı başında ilaç üretimine başlanılacağı ve öncelikle SGK’nın karşıladığı antibiyotik, kan, diyabet ve kanser ilaçlarında yerel üretim yapılacağına dair çeşitli haberler de mevcut olduğunu gördüm. Fakat bu konu ile ilgili kamuoyuna yapılan kesin bir açıklama yok. İlaç sektöründe bulunan bu açık, ülkemiz açısından ciddi sıkıntı teşkil etmektedir. Bunun çözümünde ise hem dışa bağımlılık hem de ekonomideki açık ortadan kalkabilir. Milyar dolarlık ilaç açığını kapatarak ülke ekonomisinde daha fazla kalkınmaya ve ülke prestiji açısından olumlu sonuçların elde edilmesi sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir