Öğrenim Kredisi Almak Caiz Mi?

Bildiğiniz gibi üniversite öğrencilerine devlet öğrenim kredisi vererek destek oluyor. Öğrenci okulunu bitirdikten belli bir süre sonra ise bu krediyi devlete geri ödüyor. Peki, öğrenim kredisi almak caiz midir?

Malumunuz dinimizde faiz kesinlikle haramdır. Bu yüzden bankalardan alınan krediler dine aykırı olduğundan caiz değildir. Ancak, üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi dinen caizdir.

Nedenine gelince ise, devlet öğrenciye bu krediyi verirken hiçbir amaç gütmüyor. Öğrenci eğitimi süresince ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılasın diye kredi imkanı sunarak yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra, devlet bu krediyi piyasaya göre ayarlanan bir meta üzerinden veriyor. Bu yüzden bu alınan öğrenim kredisi faiz niyeti ile değil, yardım niyeti ile olduğu için kesinlikle faize girmediğinden caizdir.

Şunu da söylemek gerekirse; alınan bu öğrenim kredisi kısa bir süre sonra ödenmiyor. Öğrenci okulunu bitirip mesleğini yapmaya başladıktan belli bir süre sonra ödeniyor. Bunun için kişiyi zarara uğratmayacağından dolayı öğrenim kredisi haramlar arasına girmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir