Olağanüstü Hal Komisyonu OHAL Kriterleri

Olağanüstü Hal Komisyonu OHAL Kriterleri

Olağanüstü hal gereğince çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile birlikte binlerce kamu görevlisi, dernek ve vakıf üyesi ve buna benzer nitelikteki kişiler işlerinden ihraç edildi. Bununla birlikte elbette görevlerinden alınan kişiler dilediği takdirde bu durumun incelenmesi de öngörüldü. Yaşanacak itiraz dilekçelerinden dolayı yapılması gerekecek incelemeler için de bir komisyon kurulması sağlandı. Çıkarılan ve Resmi Gazetede yayınlanan kanun hükmünde kararnameye göre yedi kişiden oluşacak olan bir Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu oluşturulacak. Bu kararnamede komisyonda görev alacak olan yedi kişinin görevleri ve kimler tarafından belirleneceği de detaylı olarak belirtilmiştir. Aynı zamanda komisyonun incelemelere başlaması için net bir tarih belirtilmemiş olsa da Resmi Gazetede yayınlanmasından itibaren 60 gün içerisinde başvuruların başlayacağı da belirtilmiştir. Olağanüstü Hal Komisyonuna başkanlık edecek isim ise Selahattin Menteş’tir. Selahattin Menteş başkanlığında yürütülecek olan tüm incelemelerin Temmuz ayı itiribari ile başlayacağı da öngörülen bilgiler arasında yer almaktadır.

Olağanüstü Hal Komisyonunun incelemeler yaparken belirli kriterlere uyumlu olması gerektiğini ve bu kriterlerin belirleneceği de açıklanan bilgiler arasındadır. Abdulkadir Selvi, Olağanüstü Hal Komisyonunun Türkiye’ye nefes aldırmasının beklendiğini açıklamıştır. Bunun yanı sıra komisyonun incelemeleri yaparken temel kriterler belirleyeceğini fakat bu temel kriterlerin açıklanmayacağını da belirtmiştir. Belirlenecek olan kriterlerin kamuoyuna duyurulmamasından dolayı bazı yazarlar ve dernek başkanları çeşitli açıklamalarda bulunmuşlardır ve bu kriterlerin halka da intikal etmesi gerektiğini belirtilmişlerdir. Bunun yanı sıra komisyon üyelerinin güçlü şekilde seçilmesi ve üyelerin her birinin de bakanlıklar ve yetkili kişiler tarafından belirlenmesi, kriterler hakkındaki huzursuzluğu ortadan kaldırdı.

Şimdi Türkiye nefesini tutmuş, bu kriterler ışığında alınacak olan kararları ve sonuçları beklemektedir. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu yalnızca Türkiye’nin kanunları ile değil Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi işleyişine de uyumlu şekilde inceleme yapacaktır. Ve bu bağlamda söz konusu terör örgütleri gibi ülke huzurunu, güvenliğini ve işleyişini bozan kişi ve topluluklar olduğu için yetkileri de arttırılmıştır. Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu, bu hususta her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilecek ve talep edebilecektir.

Kaynak: www.kamusalhaber.com

www.hukukmedeniyeti.com

www.gazeteduvar.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir