Senet Ödenmezse Ne Olur ?

Bankalardan kredi çektiğimizde en çok korktuğumuz ödeyemezsek ne olur sorusudur? Banka kredisini ödemedik sonra senetle kredi aldık onu da ödemedik ya sonra…Bankalardan kredi almak zorlaştığından beri, senetle kredi verenlerin sayıları da oldukça arttı. Bilinmesi gerekir ki, senetle borç para vermek, yani diğer adı ile tefecilik yapmak yasal değil. Bu bağlamda, senetle para verenler ile çalışanlar da, bir noktada bu suça ortak olmuş oluyorlar. Senetle para vermek her ne kadar suç olsa da, senetle alışveriş yapmada herhangi bir sakınca bulunmuyor. Senetlerin yasal olarak bağlayıcılığı bulunuyor. Bir kişiye bir borç karşılığında senet verdiğiniz takdirde, bu senetleri ödeme zorunluluğu bulunuyor. Senetlerinizi ödemediğiniz takdirde, yasal takibe girme ihtimaliniz var. Peki, senet ödenmezse ne olur?

Senet ödenmediğinde eve haciz gelirse ve haciz olarak eşyalar borcu karşılamıyorsa ne olur? Öncesinde de bahsettiğimiz gibi senet bir yasal sözleşmedir. Bu sözleşmeye imza attığınız takdirde, bu borcu onayladığınız ve belirtilen süre zarfı içerisinde ödeme yapacağınızın garantisini vermiş olursunuz. Borcunuza sadık kalmazsanız, yasalar önünde devlet aracılığı ile borç sizden tahsil edilir. Evinize ya da sahipseniz iş yerinize haciz gelirse ve haciz ile adresinizden alınan eşyalar, borcunuzu karşılamıyorsa, bunun için üzerinize eviniz, aracınız, arsanız, kısacası gayrimenkulünüz varsa, bunlara da haciz gelebilir. Borcunuz karşılığında yok pahasına tüm malvarlığınız satışa sunulabilir. 10 bin lira civarında bir borç için, evinizi kaybetmek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden eğer senetle alış veriş yapmak istiyorsanız, mutlaka borcunuzu ödemelisiniz.

Doğru bütçe hesaplaması nasıl yapılır? Doğru bütçe hesaplaması yapmak, borçlarınızı zamanında ödemek ve hatta birikim yapmanız için gerekli olan en önemli kriter, net gelirinize asla, ek olarak gelecek olan nakiti dahil etmemeniz olacaktır. Bütçe hesaplamaları, ikramiyelere,  primlere, yakınınızdan gelecek olan farazi paraya göre yapılmaz. Aylık net kazancınız ne ise onun üzerinden hesaplama yapmalısınız. Böylece ek olarak gelen para, dilerseniz borçlarınızı hafifletir, dilerseniz de gelen ek parayı birikim olarak kullanabilirsiniz. Birikim yaparken dikkate almanız gereken önemli konu, birikimin azı çoğu olmayacağını bilmelisiniz. Bu sayede uzun vadede de olsa, küçük de olsa belli bir miktar birikiminiz olacaktır. Harcamalarınızı yaparken, daha kontrollü olup, tüm kazancınızı ucu ucuna harcamamalısınız. Bu ileride oldukça zorlanacağınız bir borç ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Senet ile borç almaktansa zamanında birikim yaparak sıkıntılardan uzak durmak mantıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir