Servis Şöförü Olmak İçin Gerekenler

Servis şöförü olmak için gerekenler nelerdir? Günümüz koşullarında, iş bulmak eskisi gibi kolay olmuyor. Artık, meslek grubu için, birbirinden farklı yetkinlikler isteniyor. Siz de, iş bulamayanlardansanız ve araç kullanımınıza güveniyorsanız, servis şöförü olmayı düşünebilirsiniz. Peki, nasıl servis şöförü olunur? Öncelikle, B sınıfı ehliyetiniz olması gerekiyor. Buna ek olarak, ticari araç kullanımlarında SRC belge alma zorunluluğuda bulunuyor. Fakat, hangi kurumda servis şöförlüğü yapacağınız da önemli. Çalışacağınız kurum sizden, E Sınıfı ehliyette talep edebilir. Tabi bu kullanacağınız araca görede değişir.

Servis şöförü olmak için gerekenler ehliyetle de bitmiyor. Her kurumun kendine özel servis şöförü yönetmeliği bulunuyor. Örneğin, bir okul ile çalışacaksanız, sabıkanızın olmaması, herhangi bir raporlu psikolojik rahatsızlığınızın bulunmaması gerekiyor. Servis şöförlüğü için, gece körlüğü, renk körlüğü gibi rahatsızlıklar da eksi puan olarak yer alınır. Hizmet vereceğiniz alan, can güvenliğini korumak kapsamında olacağı için de, gerekli sağlık, araç bakım gibi konularda bilgi yeterliliğine sahip olmanız gerekiyor. Şöför olarak çalışmak istiyorsanız, başvuru yapacağınız kurumun yönetmeliğini inceleyebilirsiniz.

One comment on “Servis Şöförü Olmak İçin Gerekenler
  1. hakan dedi ki:

    15 yıldır taksi şöförlüğü yapıyorum şuan çalışmıyorum servis şöförü olmak için bütün özellikleri taşıyorum işe ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir