Sicil Affı 2017 Resmi Gazetede Yayınlandı Mı? Kimler Yararlanabilecek

Bankalara borcu olan vatandaşların sayısının artmasıyla, bankalar kredi verme konusunda daha kapsamlı şartlar sunmaya başladı. Tabii ki tüm bunlar hem müşterilerin ilgisini azalttı hem de kara listeye düşen müşteri sayısında bir artış meydana geldi. Bir müşterinin kara listeye girmesi demek yasal takip sürecinde olduğu anlamına gelir. Kişi, 90 gün boyunca borcunun bir kısmını veya tamamını ödemezse, kişi hakkında hukuki süreç başlatılır. Hukuki sürecin başlaması işlemi de yasal takip sürecinin başlamasıyla aynı manadadır. Bu şekilde kara listeye giren vatandaşlar 5 yıl süreyle bankalar üzerinden hiçbir finansal işlem yapamazlar. Ne kredi çekebilirler ne de kredi kartı alabilirler. Bu da oldukça zor bir durumdur. 2017 yılının gelişiyle gündemde olan bu konuya bir çözüm getirildi ve sicil affı kanunu çıkarıldı. Bu af kapsamında sadece kara listeye düşmüş yani ödemelerini hiç yapmamış kişiler bu yasadan faydalanabileceklerdir. Sicil Affı yasasından faydalanabilmeniz için kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklemelisiniz. Resmi Gazete’de yayınlanmasını takip eden ilk 6 ay içerisinde tüm borçlarınızı öderseniz, kara listeden kurtulma fırsatı tanınmıştır. Aynı zamanda toplu nakit birikimi olmayan kişiler de borçlarını yapılandırarak yani yeniden taksitlendirip, ödeme planı çıkaran kişilerde faydalanabilecek.     

Sicil Affı Resmi Gazete’de Yayınlandı Mı? Ne Gibi Faydası Olacak?                                          

Yasa Ocak 2017 itibariyle Resmi Gazete’de yayınlandı ve resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yani yasadan faydalanmak isteyen kişiler, önümüzdeki 4 ay içerisinde borçlarını ödemeli ya da yapılandırmalıdır. Bu yasa sayesinde yasal takip sürecine girmiş kişiler, kara listeden kurtulacaklar. Yani krediniz bittiği zaman bankalara müracaat ederek yeni krediler alabileceksiniz. Bir diğer avantajı da, ödemelerinizin tamamını gerçekleştirdiğinizde toplu bir kredi puanı artışı yaşamanızdır.

Yapılandıran kişiler de borçlarını düzenli şekilde ödediği takdirde kredi puanları yükselme gösterecektir. Bu yasa kapsamında 1 milyon 500 bin vatandaşın yasal takipten kurtulması ve borçlarını ödeyebilmesi tasarlanmıştır. Fakat yine de unutulmamalı ki, tüm bunlara rağmen bankalar size kredi verip vermemekte serbesttirler. Bu sebeple bankaların istedikleri şartları yerine getirerek ödeme yapmaya çalışmanız, kredi başvurularınız açısından daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir