Sigorta Girişi ve Sorgulama TC İle

Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine kaydı olan kişiler ve sigorta girişi başlatılan çalışanlar veya emekliler bu bilgilerine TC kimlik numarası ile birlikte kolay bir şekilde erişebilmektedir. Bu bilgileri öğrenecek olan kişiler artık kurumlar ile muhatap olmadan doğrudan internet üzerinden anında bilgilerini görebilir ve emeklilik tarihleri ile ilgili olarak detaylı bilgilere erişebilir. Sigorta, artık her işveren tarafından yapılması zorunlu olan bir teminattır. Sigortasız işçi çalıştırmak çok büyük bir suçtur. Bu nedenle devlet kurumları ve özel sektörler sigorta yatırımı ile ilgili sıkı bir şekilde denetlenmektedir. SGK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı noktalarında kaydı bulunan kişiler her zaman sayfalarını izleyerek gelişmeleri yakından takip edebilir. Sigorta girişi ve sorgulama işlemleri artık e- devlet üzerinden TC kimlik numarası ile birlikte yapılabilmektedir. TC kimlik numarası ile birlikte bilgilerinizin ne zamana ait olduğunu görebilir ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde çözebilirsiniz. Bu işlemlerinizi gerek internet ortamında gerekse devlet bilgisayar sisteminde canlı bir şekilde görebileceksiniz.

TC NO İLE SİGORTA SORGULAMA

Genel olarak bakıldığında internet üzerinden yapılan sorgulamalarda işe giriş tarihi şeklinde kişilerin işten çıkış tarihini öğrenmesi de  kolayca gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra hizmet ekranında yer alan işten çıkış tarihi sütunu üzerinden kişilerin işten ne zaman çıktıkları ile ilgili bilgiler içermektedir.

Sigorta Girişi için Gerekli Evraklar
Sistemde kayıtlı olan bütün bu bilgiler doğrultusunda kişilerin işe ne zaman girdiğini ve işten ne zaman çıktığını öğrenmesi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu bilgileri öğrenirken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Burada en önemli nokta, bu bilgilerin resmi olmasıdır. Bunun için de kişilerin gerçek işe giriş ve çıkış tarihi, buradaki bilgilerden farklı olmaması gerekmektedir.

Sigorta Girişi Ne Zaman Yapılır

Bu konu ile ilgili evrakları Sosyal Güvenlik Kurumu’na işleyen kişinin işlemleri yaptığı tarihin sisteme girilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla kişiler işi ile ilgili ne kadar farklı tarihlerde iş yapmış olsa bile her zaman hizmet dökümü sorgulaması sonrasında görülen tarihler geçerli olarak kabul edilmektedir.  İşçi ve işveren kişiler tarafından bu tarihlerin esas alınması gerekmektedir ve göz önünde bulundurulması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir