SINAVLARDA YENİ DÖNEM

TUS sınavı için yapılan yeni değişiklikte TUS adayları için iyi mi olacak yoksa bu işten hoşlanmayacaklar mı onu zaman gösterecek. Sınavın bir kısmı kısa cevaptan oluşacak bu kısımda sanırım çok iyi test çalışan kimseler full çıkarmaya çalışacak. Diğer sebep sonuç ilişkili sorular için de derslerde daha iyi öğrenen öğrenciler için daha avantajlı olacak gibi. Bu 2. durumda sınav okuması nasıl olacak ve nakadar puan verilecek veya neye göre değerlendirecek işin detayları çok önemli tabiki.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sınavının yazılı teknik ile yapılacağına dair açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamanın ayrıntıları belli oldu.

SORULARIN İKİ YÖNTEMİ OLACAK

Alınan bilgiye göre, bu sınavda soruların iki yöntemi olacak. İlk olarak kısa cevaplı, tek kelime, tek sayı veya tarih olarak cevaplanabilecek sorular sınavda yer alacak. Bir diğer yöntem ise “sebep sonuç ilişkisini açıklayınız” gibi açık uçlu sorularda sınavda sorulacak.

Sınavda dereceli puanlandırma sistemi kullanılacak. Soruların cevapları sınav öncesinde sınav uzmanları tarafından hazırlanan “dereceli puanlandırma anahtarı” ile karşılaştırılarak değerlendirilecek.

ÖSYM yetkilileri, gelecek yıldan itibaren yazılı sınav tekniğini bazı sorularda Üniversiteye Giriş Sınavı YGS ve LYS’de uygulanması için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

ÜST HAKEME GİDİLECEK

Sınavdan sonra adayların cevap kağıtları bilgisayar ortamına taranacak. İsmi, numarası ya da adaya ilişkin hiçbir bilginin olmadığı cevap alanları ÖSYM tarafından seçilen alanın uzmanları ÖSYM’nin güvenli bilgisayar ağın üzerinde değerlendirilecek. Her cevap kağıdını birbirinden habersiz iki uzman değerlendirecek. İki uzmanın değerlendirmesinde puan farkı oluşursa bu kez aynı cevap alanı Üst Hakeme gönderilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir