Ssk Emeklilik Sorgulama Ne zaman Emekli Olurum

Sosyal Güvenlik Kurumları’na bağlı olarak emekli olmak isteyen vatandaşların emeklilik primlerinin düzenli bir şekilde yatması gerekmektedir. Bu primler, 4a, 4b, 4c gibi kategorilerde değerlendirilmektedir. SSK’ya bağlı olan kişilerin emeklilik primlerini e-devlet üzerinden kontrol etmesi mümkündür. Bu site üzerinden aynı zamanda hangi gün ne kadar prim yatmış öğrenilebilir.

Prim kontrolleri de sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. SSK emeklilik işlemlerinde yer alan bütün bilgiler aynı zamanda https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ sitesi üzerinden de öğrenebilmektedir. Bu link üzerinden istenilen bilgilerin girilmesi durumunda emekli olunacak gün ve ay net bir şekilde belirlenmektedir.

SSK primlerinin yatması ile sağlık sigortası primlerinin ödenmesi aynı şey değildir. Bu primlerin ödenmesi sadece sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanılabileceği anlamına gelir. SSK primlerinin yatması ile birlikte emeklilik gününüz de başlanmış olur. 65 yaş sınırının getirilmesi ile birlikte bu iş günlerinin dolmasının ardından emeklilik tarihleri geriden saymaya başlar. Gününü tamamlayan kişiler emekli olmaya hak kazanır ve isterlerse her ay veya üç ayda bir emekli maaşı alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir