Tapu Masrafları 2017-2018

Tapu masrafları ya da diğer adıyla tapu harcı, satılacak ya da alınacak olan gayrimenkulün satıldığı ya da alındığı yılda geçerli olacak olan emlak vergisi değerinden düşük olmamak kaydıyla, belirtilen alış ya da satış tutarı üzerinden hesaplanan bir alım satım bedelidir. 2017 öncesinde bu tutar alan kişi içinde satan kişi içinde ayrı ayrı binde 16.5 olarak belirlenmişti. Yani toplam tapu harcı binde 33 oranındaydı. Fakat gelen zam ile birlikte bu oran binde 20’ye yükseltildi. Yani gayrimenkul alım satımında binde 20 oranında hem alıcının hem satıcının tapu harcı ödemesi gerekiyor. Yani binde 40 oranındaki tapu harcı alıcı ve satıcıya bölünüyor. Bu bahsettiğimiz hesaba döner sermaye masrafları dahil değildir. Döner sermaye masrafları da 150- 200 lira arasında değişen bir rakamdır.

Tapu harcını bir örnek ile açıklamamız gerekirse;

500 bin TL değerinde bir gayrimenkul satacaksınız. Bu durumda 500.000 liranın binde 20 oranındaki kısmına tekabül eden değeri hem alıcının hemde satıcının ödemesi gerekir. 500.000 liranın binde 20 oranındaki kısmı 10 bin liradır. Yani hem alıcı hem de satıcı 10 bin TL tapu harcı ödemelidir. Bu hesapta toplam tapu harcı 20 bin lira olur. Veya fiyatı değiştirmemiz gerekirse 100 bin TL değerindeki bir gayrimenkul satacaksanız diyelim. Bunun binde 20 lik kısmı ise 2 bin TL eder. Yani hem alıcı hem de satıcı 2 bin lira olarak belirlenen bu tapu harcını ödemelidir. Bu hesapta da toplam tapu harcınız 4 bin lira olarak belirlenmiş olur.

Tapu harçları diğer adıyla tapu masrafları satış işlemini gerçekleştirdiğiniz vergi dairesinde ödenebiliyor. Bunun dışında Maliye Bakanlığı bazı kurumlara da bu konuda yetki vermektedir. Maliye Bakanlığının yetki verdiği herhangi bir kuruma da tapu harcı ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra tapu müdürlükleri de teknolojiye ayak uydurarak e-tahsilat yöntemini kullanmaktadır. E-tahsilat uygulaması ile tapu harçlarını istediğiniz şehirdeki istediğiniz banka şubelerinde, ATM’lerde ve Görüntülü İşlem Merkezlerinde ödeyebilirsiniz. Bu ödemelerin tahsil ve kontrolü elektronik ortamlarda gerçekleştirilir ve zamanınızı almadan kolayca tahsil edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir