Tefecilik Nedir? Tefecilik Cezası Nedir?

Tefecilik nedir? Tefecilik, yetkisi bulunmadan, yasal olmayan koşullarda, borç para vererek, geri ödemesini faizle alma sistemine denir. Bu sebeple “tefecilik” cezai işlem uygulanan, resmi bir suçtur.

Tefecilik yapanlar, çoğu zaman, borç alanların geri ödemelerinde sorun yaşandığı takdirde, borçluları tehdit edebilir, rencide edebilir ve hatta fiziksel saldırıda bulunabilirler. Bunun gibi pek çok sebepten, her ne durumda kalınırsa kalınsın, nakit bulmak için, tefecilere başvurulmaması gerekmektedir. Tefecilik cezası, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar, para cezası olarak değerlendiriliyor. Tabi ki davalanın şikayeti, davalıya karşı işlenen herhangi bir fiili saldırı olup olmaması, uygulanacak cezai işlemin süresinde ve miktarında değişikliğe neden olabilir.

Tefecilik  yapmak suçtur. Ek olarak, suç teşkil eden unsura dahil olmak da kısmı olarak suç sayılacağından, yasal yetkisi bulunmayanlarla alış veriş yapmak şahsınızı da cezai suçlar kapsamında sıkıntıya sokabilir. Konu ile ilgili daha öncesinde bir sorununuz olduysa, konunun uzmanı olan, bir avukatla görüşerek konu ile ilgili sorunlarınızı çözebilirsiniz. Avukatınıza danışmadan, herhangi bir işlem yapmamanız sizin yararınıza olacaktır.

İnternetteki kredi danışmanlık firmaları ise tefeci olarak algılanmamalıdır. Onlar kişilerin finanssal durumlarını bankaların kredi verebileceği hale getirerek bankalardan kredi çekmesine yardımcı olmaktadırlar. Bunun karşılığında bankadan kredi çıktıktan sonra komisyon almaktadırlar. Yani yaptıkları borç verme değil sadece danışmanlık hizmetidir.

kaynak: http://www.acilkredi.gen.tr/tefeci-bul-tefeci-adresleri-tefeci-telefonlari/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir